Avrupa Merkez Bankası Atatürk Resimli Euro Bastı

ECB Atatürk Resimli Euro Bastı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Atatürk resimli ” Euro ” bastı. Türk koleksiyonerin çalışmaları sonucunda basılan para, şuan için piyasada kullanılmakta olan Euro ile aynı özellikleri taşımakta. Atatürk resimli Euro, turizmde hem tanıtım, hem de hatıra amaçlı kullanılacak.

Nümismat ( madalya ve eski para bilimi ile uğraşan ) Özgür Honaş ve çalışma arkadaşlarının birlikte yürüttüğü süreç sonucunda ortaya basılan paranın amacı , bir taraftan Türkiye’nin tanıtımını yapmak, bir taraftan da marka değerini ön plana çıkartmak amacıyla turizm alanında kullanılacaktır.

Atatürk'e özel resimli euro

Bahsedilen para, şuan için piyasada kullanılan Euro ile eş değer kalitede olmakla birlikte aynı özellikleri de taşımakta. Paranın basılmasında öncülük eden Koleksiyoner Özgür Honaş , bir sonraki hedefler arasında Cumhurbaşkanları Serisi olduğunu belirtti. Özgür Honaş, bu hedef ile ilgili çalışmalarının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın onayına sunulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanları Serisinin dışında diğer hedefler arasında ise Çanakkale Zaferi gelirlerinin şehit ailelerine bağışlanacak olan 15 Temmuz temalı para bastırmak istediklerini de belirtti.

5 Bin Adet Basıldı

Koleksiyoner Özgür Honaş Atatürk temalı Euro parasından sadece 5 bin adetin basıldığını, bu serinin devamının olmayacağını sözlerine ekledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Atatürk'e özel resimli euro Avrupa Merkez Bankası Atatürk Resimli Euro Bastı için yorumda bulun

    Avrupa Merkez Bankası Atatürk Resimli Euro Bastı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa Merkez Bankası Atatürk Resimli Euro Bastı için ilk yorumu yapabilirsin.