İŞKUR Kursuna Katılan Annelere 400 TL Çocuk Bakım Desteği

İşbaşı Eğitim Programları 2019

İşKur’dan Çalışan Annelere 400 TL Çocuk Bakım Desteği

Türkiye İş Kurumu aktif iş gücü programlarında faaliyet gösteren ve mesleki eğitim kursları ile her kesime hitap etmeye devam ediyor. Bir taraftan hem öğrenimine devam edip hem çalışana, bir taraftan işsizlere, engellilere ve hükümlere iş istihdamı yaratırken, bir taraftan da annelere meslek sahibi olmalarına yardımcı kurslar vermeye devam ediyor.

Biliyorsunuz uzun bir süre zarfından beri İşkur aktif iş gücü programı kapsamında, işbaşı eğitim programı, girişimcilik eğitim programı ve mesleki eğitim kurs imkanlarıyla farklı kesimden birçok kişiye hem mesleğin inceliğini öğretiyor, hemde kurs bitiminde iş sahibi olma imkanı sağlıyor. İşkur kapsamında sunulmuş olan ve program ve kurslar tamamen ücretsiz olmasını yanı sıra katılan kursiyerlerde günlük 20 TL ile 85 TL arasında değişen miktarda cep harçlığı da  veriyor.

İşbaşı Eğitim Programları

Şuan için işsiz olan kişilere iş imkanı sağlamak adına bir taraftan mesleki yeteneklerini geliştirmek , bir taraftan da tecrübe edinmek adına işbaşı eğitim programları ile çalışanların iş gücü piyasasında kendilerini göstermelerine yardımcı olmayı sağlıyor. İşbaşı eğitim programı kapsamında imalat ve bilişim sektöründeki işyeri ve mesleklerde 6 ay , diğer sektörlerde ise 3 ay uygulanmaktadır.

İlerideki zamanlarda en çok aranan meslekler arasında yer alacak olan siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama alanında düzenlenecek olan programlarda ise 18 – 29 yaş arasındaki gençler için işbaşı eğitim programı süresi ise 9 aya kadar çıkmakta. Programlar günde 5 ile 8 saat arasında değişmek ile birlikte haftada 6 gün olacak şekilde düzenlenmektedir.

Annelere 400 TL Bakım Desteği 

Sanayi sektöründe faaliyette bulunmak için işbaşı eğitim programına katılan anneler, bir taraftan günlük harçlıklarını alırken, bir taraftan da eğer 2 ile 5 yaşları arasında çocukları var ise program boyunca 400 TL bakım desteği alacaklar. Konuyu küçük örnekle açıklayacak olursak ; diyelim ki 2 ile 5 yaşları arasında çocuğunuz var ve siz imalat sanayi sektöründe düzenlenen işbaşı eğitim programından yararlanmaktasınız. 2019 yılında 6 ay boyunca bir yandan aylık 2 bin 20 TL harçlık alırken, bir yandan da 400 TL bakım desteği alabiliyorsunuz. Bu durumda aylık 2 bin 420 TL almış, oluyorsunuz.

Programa Katılım Şartları

👉 İşbaşı eğitim programına emekliler katılamıyor. ( Ancak, sosyal yardım, engelli maaşı, dul ve yetim aylığı alanlar ile tarımsal faaliyette bulunanlar, isteğe bağlı sigortalılar programlara katılabiliyor. )

👉 15 yaşını tamamlamış olmak

👉 İşverenin eşi, birinci ve ikinci dereceden kan bağı bulunanlar, bu haklardan yararlanamıyorlar.

👉 Emekli olmamak

Başvurular İçin

İşkur’un işbaşı eğitim programlarına ve ya diğer kurslar hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için bulunduğunuz ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvurabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. annelere 400 tl yardım şartları İŞKUR Kursuna Katılan Annelere 400 TL Çocuk Bakım Desteği için yorumda bulun

    İŞKUR Kursuna Katılan Annelere 400 TL Çocuk Bakım Desteği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İŞKUR Kursuna Katılan Annelere 400 TL Çocuk Bakım Desteği için ilk yorumu yapabilirsin.