Dolar Neden Yükseliyor ?

DOLAR

Amerikan Merkez Bankası‘nın faiz kararı ile bir anda düşüşe geçmeye başlayan dolar , vatandaşların sürekli dolar talep etmeleri , bunun yanı sıra Golan Tepeleri ‘ne dair yapılan sert açıklamalardan dolayı dolar bir anda yükselişe geçti.Hatırlayacağınız üzere geçen Çarşamba günü ABD Merkez Bankası ( FED ) faizlerin artırılmayacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Ancak vatandaşlar bu düşüşü fırsatta çevirmek adına dolar alımı gerçekleştirerek , dolar fiyatlarını yükselmesine zemin hazırladılar.

Doları Çıldırtan Açıklama

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump Golan Tepesi ile ilgili yaptığı açıklama sonucunda piyasa bir anda allak bulak oldu. ABD Başkanının yaptığı açıklamada ; şuan için İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepelerini artık tanımanın vakti geldi. Bu açıklamaya karşı anından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan cevap geldi ; ” İşgalle İzin Vermeyiz ” . Bu cevabın üzerine dolar bir anda roket gibi fırladı.

Gelişen Ülke Para Birimleri Dolar Karşısında Değer Yitirdi

Peki, bu durum, gelişen ülke konumunda olan yerleri nasıl, etkiledi, diye baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkmakta. Çoğu gelişen ülke para birimi de bu açıklamalardan önemli ölçüde etkilendiğini görmekteyiz. Brezilya Reali % 2 üzerine düştü. EURO da kötü gelen PMI verileri sonrası dolar karşısında % 0.77 ile 1.1287 indi.

Piyasada Son Durum

23 Mart 2019 Cumartesi Saat : 08.33 itibarıyla piyasalardaki son durum ;

23 mart 2019 dolar ne kadar

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dolar Neden Yükseliyor ? için yorumda bulun

    Dolar Neden Yükseliyor ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dolar Neden Yükseliyor ? için ilk yorumu yapabilirsin.