Ekonomik Krizden Korunmanın Yolları

Yaşamımız boyunca ekonomik hayatımızda iniş çıkışların olacağı bir gerçek. Şartlar ne olursa olsun, eğer hesabımızı iyi yaparsak, en küçük bir krizde büyük ölçüde sarsılmayız. Peki, olası bir ekonomik krizden çok fazla etkilenmeden nasıl korunabiliriz ? Gelin, bu sorunun cevabını bir iktisatçı gözüyle bakalım.

İktisatçının Gözüyle Ekonomik Krizden Korunmanın Yolları

Öncelikle şunu hiç bir zaman unutmamak gerekir. Her zaman arkamızda küçükte olsa bir birikimiz olmalı. Çünkü hayatın bize ne getirip, ne götüreceği belli olmaz. Bir bakarsın hastalık kaybı çalmış, bir bakarsın yeni bir eve taşınmak zorunda kalıyoruz, bir bakarsınız evlilik yoluna adım atmışızdır. Bu nedenle her zaman için birikimizin olması iyidir. Peki, bu konuda neler yapabiliriz, bir düşünelim.

👉 Panik Olmayın ve Ana Odaklanın

Öncelikle , ” ama ” ” imkansız ” ” olmaz ki ” ” daha önce denedim ama olmadı ” vb. olumsuz cümlelerden uzak duruyoruz. Güzel bir derin nefes alıp, bulunduğumuz ana odaklanıp, elimize bir kalem kağıt alıp, kalem kalem ne ihtiyacımız olduğunu, ihtiyacımızın aciliyet durumunu ve bu ihtiyaçlarımızın için ne kadar bir bütçeye ihtiyaç olduğunu not alıyoruz.

👉 Gereksiz Harcamalardan Uzak Durun

Sürekli dışarıda olup, para harcamak durumda değilsiniz. Bütçenizin doğrultusunda dilerseniz ayda bir dışarı çıkıp, arkadaşlarınızla birlikte eğlenebilirsiniz. Diyelim ki, bu senenin trendi olan bir elbise, ayakkabı, çanta ya da bir ev aksesuarı çok hoşunuza gitti. Şöyle bir fiyatına baktınız oldukça el yakıyor. Sırf almak için kendinizi sıkıntıya bırakmayın. Eğer çok almayı arzu ediyorsanız, büyük indirimleri bekleyin.

👉 Elinizdekilerini Paraya Çevirin

Uzun süredir giymediğiniz kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı, takılarınızı vb. , evinizde kullanmadığınız eşyaları satıp, paraya çevirebilirsiniz. Dilerseniz bazı elbiselerinizi, mesela bayanlar abiyelerini, erkeler ise smokin takım elbiseleri kiraya verebilirler.

👉 Ortak İnternet

Biliyorsunuz günümüzde İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Eğer televizyon paketiniz var ise, televizyon paketinizi iptal edip, İnternet üzerinden televizyon seyredebilirsiniz. Dilerseniz İnterneti de komşularınızla ortak kullanabilirsiniz.

👉 Elimizden Düşmeyen Cep Telefonları

Eğer cep telefonunuzun paketi çok yüksek ise, hemen iptal edip, sizin için uygun bir pakette geçiş yapmanızı öneririz. Mümkün oldukça telefon görüşmelerinizi İnternet üzerinden yapın.

👉  Taksit Öder Gibi Birikim Yapabilirsiniz

Öncelikle banka kredisi borcunuz var ise veya başka bir yerlere taksitiniz var ise borçlarınızı biran önce kapatmaya bakın. Borçlarınızı sıfırladıktan sonra sanki kredi yada taksit ödüyormuş gibi, birikim yapmaya başlayın.

👉 Esnek

Kendinize göre günlük, haftalık veya aylık bir bütçe hazırladığınızı varsayalım. Diyelim ki yaptığınız bütçenin bir kısımına uymadınız . Hemen moralinizi bozmayın. Birisinden fazla harcama yaptıysanız, diğerinden kısarak dengeyi sağlayın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?