2020 Yılının İlk Gününde Vücudunuzu Yenileyin !

4 Adımda Yılbaşı Detoksu

2020 yılının ilk gününden herkese sevgiler. Dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi ve yarında olacağı gibi yaşamın trendini yakalamak için siz sevgili yaşam trend takipçileri ile birlikteyiz. Umarız, yeni yılın ilk saatlerinden itibaren, sizleri mutlu edecek haberler almışsınızdır. Bir kez daha herkese Mutlu Yıllar , diliyoruz.

Sevgili takipçilerimiz yeni yılda da, sağlığımızı ve formumuzu korumaya yardımcı altın niteliğindeki önerilerimizi sizler ile paylaşmaya devam ediyoruz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan‘ın yılbaşı detoksunu paylaşacağız.

Yeni Yılın İlk Gününde Vücudunuzu Yenilemeye Hazır mısınız ?

Birçoğumuz yılbaşı niyetiyle , bir tık diyetimizi bozup, birbirinden lezzetli menülerin tadına bakıp, ipin ucunu dün gece birazcık kaçırmış olabiliriz. Sevdiklerimizle birlikte sohbet eşliğinde farkına varmadan fazlaca tükettiğimiz yiyecek ve içecekler, ya gecenin ilerleyen saatlerinde, yada yeni yılın ilk ışıklarıyla birlikte keyifsiz ve halsiz bir şekilde başlamamıza neden olmuştur. Kimimiz şişkinlik ve hazımsızlıktan, kimimiz ise baş ağrısı çekiyoruzdur. Peki, güne bu ve buna benzer şikayetler ile başladıkça ne yapmalıyız. Bu noktada hemen sözü işin uzmanına bırakmak adına Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan’ın önerilerine kulak verelim.

Erken Kalmaya Özen Gösterin

yılbaşı sonrası arınma detoksu

Yılbaşı gecesi nedeniyle ne kadar geç yatmış olsanız dahi , sabah erken uyanmaya özen gösterin. Unutmayın, her yeni bir gün vücudunuz için yeni bir başlangıç demektir. Yeni bir güne iyi başlamak ve adapte olmak adına günde 8 saatten fazla uyumamaya özen gösterin.

Güne 1 Bardak Ilık Su İle Başlayın

Güne başlar başlamaz ilk işiniz 1 bardak ılık su içmek olsun. Bir taraftan sindiriminizi kolaylaştırmak adına, bir taraftan da hazımsızlığı gidermek adına günde 2 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Sıvı tüketiminizi desteklemek adına maden suyu ve bitki çayları da tüketebilirsiniz.

Kahvaltınız Yeşillik Ağırlıklı Olsun

Yeni bir güne gözlerinizi açtıktan itibaren en geç 1,5 saat içerisinde kahvaltınızı yapmaya özen gösterin. Metabolizmanızın biran önce toparlanmasına yardımcı olmak adına kesinlikle şarküteri ürünleri başta olmak üzere börek, poğaça ve simit gibi hamur işlerinden uzak durun. Kahvaltınız mümkün oldukça , roka, maydanoz, nane, tere ve dereotu gibi bol yeşillikli ürünlerden olsun. Eğer hafif bir kahvaltı yapmak isterseniz de yoğurt, meyve ve müsliden oluşan bir menü hazırlayabilirsiniz.

Kızartmalardan Kaçının

Yeni bir yıla daha sağlıklı, daha forumda ve daha dinç başlamak adına yemeklerinizin arasından başta yağda kızartma tekniği ile pişirilen gıdalar olmak üzere kızartma türlerinden mümkün oldukça uzak durmaya özen gösterin. Mümkün oldukça et , tavuk ve balığı kızartma tekniği kullanmak yerine haşlama yada fırında yapmayı tercih edin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?