Üç Ayların Manevi İklimi Başlıyor

Manevi İklimi Başlıyor

İslam dini için ayrı bir önem taşıyan üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayının manevi iklimi 25 Şubat Salı günü itibarıyla başlıyor. Şimdiden bereketin, muhabbetin ve sabrın başlangıcı manevi iklim olarak değerlendirilen üç ayların hayırlara vesile olmasını dileriz.

Üç Ayların Önemi

İslam dinin inancına göre üç aylar gafletten uyanmanın, kulluk bilinci ile arınmanın adıdır. Bu mübarek üç aylarda ilahi rahmet ve mağfiretin varlık alemini kuşattığı , müminlerin topluca ibadette yöneldiği önemli aylardandır.

Yüce Rabbimizin, bizin kulları için sonsuz lütuf kapılarından ilki Recep Ayıdır. Recep ayı Cenâb’ı Hakk-a iman ve ilticamın , Resûlüllah’a itaat ve muhabbetinin nişanesidir. Recep ayının içerisinde 2 önemli kandil bulunmaktadır.

Bunlardan ilki 27 Şubat Perşembe günü yaşanacak olan Regaib Kandilidir. Regaib kelime anlamı olarak bütün istek ve arzuların Allah’ın rızasına bağlamaya çalışmak demektir. Regaib gecesi bize Rabbimize yönelmeyi ve kulluk sözümüzü tutmayı hatırlatır.

Recep Ayının içinde yer alan 21 Mart Cumartesi günü idrak edeceğimiz Miraç Kandili. Sevgili Peygamberimiz (SAV) biz ümmetine emanet ettiği Mescidi Aksa ile bütünleşen Miraç gecesinde , maddi heveslerden manevi değerlere geçilmeyi , fani olanda da baki olana yücelmeyi bizlere hatırlatır.

Üç aylardan ikinci olan Şaban ayı , bizi beden ve ruhen Ramazan ayına hazırlar. Şaban ayının içerisinde yer alan kısmet olursa 7 Nisan Salı günü idrak edeceğimiz Berat Kandili kederden ve ilahi cezadan kurtulmanın af ve afiyette kavuşmanın Allah’a kullukta gizli olduğunu hatırlatır bizlere.

Üç ayların sonuncu olan Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluştur. Ramazan ayı orucun yanı sıra Kur’ân , infak , zekat , arınma ve tefekkür ayıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi de, Ramazan ayının son gecelerinde saklıdır.

2020 dini günler listesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?