Ramazan Ayında Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

24 Nisan itibarıyla 11 ayın Sultanı Ramazan ayına girmiş, durumdayız. Şuan için tüm dünyanın sağlığını tehdit eden Corona virüs nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gereken bugünlerde oruç tutmak faydalı mıdır ? Riski var mıdır ? Ramazan ayında bağışıklığı güçlendirmenin yolları nelerdir ? Soruların yanıtı için Uzman Diyetisyen Gözde Akın’ın önerilerini sizler ile paylaşıyoruz.

Oruç İle Vücut Direncinizi Artırabilirsiniz

Bilinçli ve dikkatli bir şekilde oruç tutulduğu taktirde metabolizmanız için yararlı olabilmektedir. Oruç tutarak vücudunuzdaki hücreleri yenileyebilir, vücut direncinizin artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde vücudunuzda birikmiş zararlı maddeleri temizleyip, bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra karaciğer ve tüm sindirim sistemi de dinleme şansı bulmaktadır.

İftarda Midenizi Fazla Yormayın

Uzun süre aç ve susuz kalındığından dolayı bazı kişilerde kan şekeri düşüklüğü yaşanabilmektedir. Bu nedenle iftar vaktinde karbonhidratta yönelme durumu söz konusudur. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız için yağlı, tatlı ve karbonhidratlı mümkün oldukça uzak durmaya çalışın. Bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemek adına protein, sebze ve lifli gıdaların yanı sıra mevsim meyveleri tüketmekte faydalıdır.

İftar Sofrasında Kırmızı Pancara Yer Verin

Ramazan ayında en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi kabızlıktır. Kabızlık durumu devam ettiği taktirde orucun vücudu temizleyici etkisi azalmaktadır. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca lifli aynı zamanda kabızlığı önleyici ürünler tüketmeye özen gösterin. Hurma, kırmızı pancar, ev yapımı yoğurt, mevsim sebzeleri, kefir, keten tohumu vb.

Yumurta ve Cevizi Sahurda Tercih Edebilirsiniz

Sahurda ne tüketmeliyiz, sorusuna yanıt olarak hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, hem de sizi uzun süre tok tutacak aynı zamanda hafif bir kahvaltı yapmanızı öneririz. Uzun süre sizi tok tutmaya yardımcı olacak yumurtayı ve cevizi sahur sofranızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda bağışıklık sistemine katkıda bulunacak, badem ve zeytin de tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Zencefilli Yoğurdu İftar ile Sahur Arası Tüketebilirsiniz

Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili baharatlar arasında zerdeçal ve zencefil yer almaktadır. Bir yandan probiyotik bir yandan da antioksidan takviyesi almak adına ev yapımı yoğurdun içine zerdeçal ve zencefil bırakarak tüketebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?