Aşurenin Sağlığımıza 5 Önemli Faydası

Her yıl Muharrem ayının 10. günü evlerde, bereketin ve paylaşımın simgesi olan aşure yapılır. Her damak zevkine hitap eden aşure tam bir sağlık deposu olduğunu biliyor muydunuz ? Gerek içerisinde bulunan vitaminleriyle, mineralleriyle, gerek protein ve posalarıyla aşure, sağlığımıza oldukça faydalı. Aşurenin sağlığımıza kattığı faydalar, neler mi ? Gelin, birlikte inceleyelim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Tadı Damağınızda Kalacak Sütlü Aşure Tarifi

2022 aşure günü ne zaman

Kalp ve Damar Sağlığını Koruyor

Aşure yaparken kullandığımız malzemeler bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı, doymuş yağ oranı oldukça düşüktür. Kolesterol içermez. Aşurenin içerisinde yer alan kuru baklagiller çözülüp posa ile ceviz omega- 3 yağ asitleriyle yağ asitleriyle kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan fındık çoklu doymamış yağ asitleri ve E vitamini sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliğine sahiptir.

Bağırsak Sağlığını Korur

Kabızlık sorunların başında az su tüketimi gelmektedir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşamda bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı kabızlığa neden olmaktadır. Kabızlığı önlemek için lifli gıdalar tüketmek oldukça faydalıdır. İşte bu konuda aşure oldukça faydalıdır. Biliyorsunuz, aşurenin içerisinde yer alan kurubaklagiller lif açısından oldukça yüksektir. Bağırsaklarınızı korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsaklarınızı harekete geçirerek, kabızlığı da önler.

Tokluk Hissini Arttır

Biliyorsunuz baklagiller ve tam tahılları iyi bir lif kaynağıdır.  Çözünebilir lifler suyu tutarak bağırsakta yoğun jel oluşturup gıdaların sindirim ve emilimini yavaşlatmaktadırlar. Bunun sonucunda iştahınız azalır uzun süreli doygunluk hissi yaşarsınız.

aşurenin sağlığımıza faydaları

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Klasik Aşure Nasıl Yapılır ? Aşure Tarifi

Süt Yapımını Destekler

Emziren anneler içinde son derece faydalıdır. Emziren annelerin biraz daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Enerjinin yanı sıra vitamin ve mineral açısından da oldukça faydalıdır. Bir taraftan gerekli enerji kazanmak bir taraftan da sütün kalitesini artırmak için gönül rahatlığıyla aşure tüketebilirler.

Aşurenin Depresyon Riskini Azalttığını Biliyor Muydunuz ?

Kendinizi depresyonda hissediyorsanız yada olumsuz ruh halindeyseniz, bu durumdan kurtulmak için B grubu vitaminlerini yeterli miktarda tüketmelisiniz. B grubu vitaminlerin yanı sıra omega 3 asitleri de tüketmenizi öneririz. Ruh halinizi pozitife çevirecek olan aradığınız enerjiyi size verecek olan bir tatlı arıyorsanız, aşure tam ruh halinize hitap etmekte.

aşurenin faydaları

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?