Bir Tıkla Zenginliğin Kapısını Açan Meslek !

Youtuber

Zenginliğe Açılan Kapı : Youtuber’lık

Kim istemez ki, fazla zaman kaybetmeden sadece bir tıkla zengin olmak. Peki, bu sizce mümkün mü ? Eğer sosyal medyayı hakim iseniz, insanların dikkatini çekecek bir paylaşım yaparsanız, bir anda önce sosyal medya da fenomen olur, ardından ana haberlere konu olmuşsunuz ve bir bakmışsınız ki, bir saatin içinde para muslukları size doğru akmaya başlamış. Peki, ama nasıl ? dediğinizi duyar gibiyiz. Ayrıntıları öğrenmek için konumuzu okumanızı tavsiye ederiz. 😉

Günümüzün Mesleği Youtuberlık

geleceğin mesleği youtuberlık

Gün geçtikçe sosyal medyanın iyiden iyi yayılması ile birlikte ülkemizde Youtuberlar’ın sayısı artmaya başladı. İyi bir strateji belirlendiği taktirde, ayda 5 ile 25 bin TL arası gelir elde etmekteler.

Uzmanlar , bazı kriterlere uygun You Tube kanalına sahip olan kişilerin tıklama ve görüntüleme başına para kazandıklarını bunun sonucunda reklam gelirleri elde edip, kısa yoldan gelir elde ettiklerini belirtiyorlar.

Yetişkinlerden çok, özellikle çocuklar, ilgilerini çeken videoları birçok kez izlemektedir. Birçok Youtuber de bu noktadan yola çıkarak, çocukların dikkatini çeken, onların seviyesine hitap eden içerikli videolar yüklemekteler. Tabi, bazı içerikler uygun olmayacağı konusunda, uzmanlar anne  ve babaları da bu konuda dikkatli olmalarını öneriyor.

Bir Kişi You Tube ‘da 8 Dakika 39 Saniye Geçirmekte 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, bir kullanıcının You Tube ‘da ortalama 8 dakika 39 saniye vakit geçirdiğini belirtiyor. Günümüzün çocuklar ve gençleri Youtuberlığı geleceğin mesleği olarak görmekte. Bunun altında yatan nedeninde kısa yoldan hem şöhrete ulaşmak, hemde gelir elde etmek olduğunu belirtiyor.

Youtuberlar Nasıl Para Kazanıyor ?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, bu mesleğin oldukça iyi geliri olduğunu belirterek, gelirin nasıl geldiğini de şöyle anlatıyor. Herhangi bir videoyu seyrederken mutlaka denk gelmişsinizdir. Ya videonun başında, yada ortasında bir reklam girer. İşte bu reklamları tıkladığınızda kanal sahibi para kazanır. Google reklamları en büyük gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında abone sayısı, izleme oranları, tıklama başı maliyet kanalının popülaritesine göre değişmektedir.

Tıklama Başı Gelir  7 Kuruş ile 4 Lira Arasında Değişmektedir

Ülkemizde tıklama başı elde edilen gelir 7 kuruş ile 4 lira arasında değişmektedir. Ülkemizde bir reklamlık gösterim ücreti ise 5 ile 15 kuruş arasında değişmektedir. Bu noktada küçük bir hesap yapmak gerekir ise, bir video tıklama sonucu şöyle bir gelir tablosu çıkmakta.

Diyelim ki, kanalınızda yayınladığınız bir videoda 5 tane reklam yer almaktadır. Bu reklamların tıklanması sonucunda elde edilen gelir 25 kuruş ile 75 kuruş arasında değişmekte. Kanalınızın reklam alması için en az bin aboneye sahip olmanız gerekir. 10 bin kez izleme oranı elde etmek içinde 1 yıl içerisinde en az 4 bin saat görüntüleme almanız gerekmektedir. Bunu başarabilmekte, yüklediğiniz videonun hem ilgi çekici olması gerekir, hem de mümkün oldukça özgün olması gerekir. Bunların yanı sıra popülerliğinizi korumak adına, sizi takip edenlerin dikkati çekecek paylaşımlarda bulunmalısınız, kitlenizi gün geçtikçe çoğaltmalısınız, hem de gündemde kalmanın yollarını bulmalısınız.

Buradan şu sonucu çıkarmak mümkün, bu iş sanıldığı kadar ne çok kolay, ne de çok zor. Dikkat etmeniz gereken, kendinize özgün paylaşımları bulma, insanların dikkatini çekmek ve bir daha ki paylaşımınız da neler olacağı konusunda takipçilerinizde merak duygusunu uyandırmak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?