Hamileliğin İkinci Üç Ayı ( İkinci Trimester )

İkinci Trimester

Sevgili anne adayları hatırlayacaklar, geçen hafta hamileliğin ilk üç ayından bahsetmiştik. Bugün ise hamileliğin ikinci üç ayında neler yaşayabileceğiniz konusuna değineceğiz.

İkinci Trimester

Gebeliğin ilk üç ayını geride bırakıp, dördüncü aya doğru ilerlediğiniz zaman , gebeliğin başında görülen bulantı ve kusmalarda azalmalar olacaktır. Dördüncü aydan itibaren kendinizi biraz daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. Bu dönemde fiziksel olarak bir takım değişiklikler olacaktır. Mesela karnınız daha belirgin hale gelmeye başlayacak, duygusal açıdan, daha çok bebeğinizi benimsemeye başlayacaksınız.

Hamileliğinizin ikinci üç ayında kilo almanız biraz hızlanabilir. Bu oldukça normal bir süreçtir. Bu dönemde bebeğiniz içinde varlığını hissettirmeye başlayıp, içinizde daha fazla yer kaplamaya başlayacaktır. Bu dönemde cildinizde çatlaklar, bel ağrıları gibi yakınmalar söz konusu olacağını unutmayın. Mümkün oldukça kendinizi aşırı derecede yormayın. Cildinizde meydana gelen çatlaklıklar içinde besleyici nemlendiriciler kullanmanızı öneririz.

Hem sağlığınız, hem de rahatlığınız ortopedik terlik yada ayakkabı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bel ağrılarınızı azaltmak açısından uzandığınız zaman ayak kısmınıza bir yastık bırakmanızı öneririz.

Bu dönemin en duygusal anlarından bir tanesi de içindeki canlının ilk hareketlerini hissetmeye başladığınız dönemlerdir. Eğer ilk hamileliğiniz ise , bu hareketleri biraz daha geç hissedebilirsiniz.

bebekler anne karnında ne zaman duymaya başlar

Bu aylarda bebeğinizle aranızdaki ilişki güçlenmektedir. Bu dönemde bebeğiniz yavaş yavaş dışarıdaki sesleri duymaya başlıyor. Bebeğinizin cinsiyetini bu aylarda öğrenebilirsiniz.

Bu dönemde yapmanız gereken bir test söz konusudur. Gebeliğinizin 16. hafta ile 20. hafta arası üçlü tarama testi yaptırmalısınız. Ayrıca doktorunuza görünüp ne kadar kilo aldığınızı öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra gebelik şekeri taramaları bu dönemin sonunda yapılmaktadır.

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek adına doktorunuzla mutlaka iletişim halinde olmanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?