Hamileliğin İlk Üç Ayı ( İlk Trimester )

Hamileliğin İlk Üç Ayı ( İlk Trimester )

Merhaba sevgili anne adayları. 40 haftalık, tatlı, heyecanlı, kimi zaman tedirgin, kimi zaman sakin, bazen saati saatine, bazen de günü gününe uymayan , hayatınızın en anlamı ve özel günlerinden biri olan hamilelik sürecinde sizlerle birlikte olmak istiyoruz.

Eğer sizlerde bu süreci ilk defa, yada ikinci defa yaşıyorsanız, 40 haftalık süre zarfında sizlerin neler beklediğini merak ediyorsanız, biz her salı ” Bebeğim ve Ben ” kategorisi altında sizlerle birlikteyiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hamileliğin ilk üç ay sürecinde sizleri neler bekliyor, bir bakalım.

İlk Trimester

hamileliğin ilk üç ayında sizi neler bekliyor

Sevgili anne adayları, gebeliğinizin ilk üç ayında sizin de tahmin ettiği üzere vücudunuzda bir takım değişiklikler olacaktır. Hamileliğinizin ilk üç ayında kendinizi halsiz, zaman zaman gergin, uykuya biraz daha meyli olabilirsiniz. Tabi, bu durum, fiziksel özelliğinize göre değişebilmektedir. Kimi daha fazla uyuma isteği duyarken, kimi kendini daha çok halsiz, olduğu yerde yorulduğunu hisseder.

Özellikle duygularınızda değişikliklerin söz konusu olacağını unutmayın. Bu süre zarfında bazen kendinizi aşırı mutlu, neşe dolu hissedebilir, bazen de olmadık şeylere kendinizi ağlıyor bulabilirsiniz.

Bu zaman diliminde siz bu durumu yaşarken, içinizde küçük sevimli canlı, çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar. İlk etapta içinizdeki can birkaç milimetrelik bir su kesesi iken, ilk üç ayın sonuna yaklaşıldığında yaklaşık 7 cm’ye ulaşmaktadır.

gebeliğin ilk üç ayında bunlara dikkat

Gebeliğinizin 3. ayında ultrasona girdiğinizde, ilk defa bebeğinizin el ve ayaklarını görmeye başlayacaksınız. O ilk mini minnacık elleri ayakları gördüğünüz zaman, tarifi mümkün olmayan birkaç duygu bir anda yaşayacaksınız.

Hem kendi sağlığınız hemde bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak için doktor kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin. Bu hızlı süreçte ilk doktor kontrolünüzü yaptırmış olmanız gereklidir.

Konunun sonuna yaklaşırken, önemli bir hatırlatmada bulunmakta fayda var. Gebelik öncesi mutlaka, doktor kontrolünde vitaminlere başlamanızda fayda var. Bu süreçte folik asit en gerekli vitaminler arasında yer almaktadır. Mümkün oldukça günlük 400 mikrogram folik asit almaya özen göstermelisiniz.

Doğal yollardan folik asit almak için, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Folik asit, bebeğinizin beyin ve omurilik gelişimi için gerekli olmakla birlikte , doğumsal anomalilerin de riskini azaltır.

Son hatırlatma ; hamileliğinizin 11 – 14 haftalarında tarama testleri ve ense kalınlığını ölçmek için doktorunuzla iletişime geçmeyi unutmayın.

Sağlıklı Bir Hamilelik Süreci Geçirmeniz Dileğiyle…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?