Zencefilli Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi Yapıyoruz

Bu yılbaşı sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yapmaya ne dersiniz ? Beş çayının yada keyif kahvesinin yanında zevk ile tüketebileceği zencefilli tarçınlı kurabiye yapmak için biz Yaşam Trend mutfağına geçiyoruz. Bize eşlik etmek isterseniz mutfaktayız . 😉

Zencefilli Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi

✍ 140 gr tereyağı

✍ Yarım su bardağı toz şeker

✍ 1 tane yumurta sarısı

✍ 1 paket elenmiş kabartma tozu

✍ Yarım çay bardağı pekmez

✍ 1 tatlı kaşığı toz zenfil

Yılbaşı kurabiyesi için gerekli olan tüm malzemeleri tezgahın üzerine yerleştirdiğimize göre şimdi kurabiyeyi başlayabiliriz.

Zencefilli Tarçınlı Yılbaşı Kurabiyesi Yapılışı

? Zencefilli tarçınlı yılbaşı kurabiyesini yapmak için öncelikle şeker ve tereyağını büyük bir kasenin içinde bırakıyoruz. Şeker ve tereyağı tamamen bulamaç haline gelene kadar önce düşük ayarda çırpıyoruz. Ardından yüksek ayarda çırpıyoruz.

? Bulamaç kıvamını alan karışımın içerisine 1 tane yumurtanın sarısını ve yarım çay bardağı pekmezi ekleyip, çırpma işlemine devam ediyoruz.

? Elde etmiş olduğumuz karışımı spatula yardımı ile toparlıyoruz.

zencefilli tarçınlı yılbaşı kurabiyesi tarifi

? Şimdi karışımın içerisine eleyerek unu, kabartma tozunu, tarçını ve zencefili de ekleyip , karıştırıyoruz.

? Elimizle hamuru toplayıp, kasenin içerisinden çıkartıyoruz. Hamuru top haline getirip streçledikten sonra dondurucuya bırakıyoruz. Dondurucu da 15 dakika bekletiyoruz.

? 15 dakika sonra dondurucudan çıkartıyoruz. Merdane ile açılacak kıvama gelen hamuru 2 tane yağlı kağıdın arasına bırakıyoruz. Sonra bir güzel merdane ile açıyoruz.

kolay yılbaşı kurabiyesi tarifi

? Merdane yardımı ile açmış olduğumuz hamuru kalıplar ile kesiyoruz.

? Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz. Sermiş olduğumuz yağlı kağıdının üzerine kalıplardan elde etmiş olduğumuz kurabiyeleri aralıklar ile diziyoruz.

? Fırını önceden 1800 ye ayarlıyoruz. Tepsiyi fırında verip yaklaşık 12 dakika gibi kısa bir süre içerisinde pişiyoruz. Bu noktada küçük bir hatırlatma. Fırının özelliğine göre bu süre değişebilir.

? Üzeri kızarıp güzel bir şekilde pişen kurabiyeleri fırından çıkartıyoruz. Zencefilli tarçınlı yılbaşı kurabiyeleri iyice soğuduktan sonra bir güzel afiyet ile hazırlayabiliriz.

Sevgili ile hazırlamış olduğunuz bu yılbaşı temalı zencefilli tarçınlı yılbaşı kurabiyesini güzel bir kutuya yerleştirip, bir de hediye paketi yaparak sevdiğinize götürebilirsiniz. Tatlı bir sürpriz olur.

Şimdiden herkese mutlu yıllar…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?