2022 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor ? Manevi İklimi Başlıyor ! 

Üç Ayların Başlangıcı

İslam dünyası için rahmet ve mağfiret iklimi olarak bilinen üç aylar ( Recep – Şaban – Ramazan ) 2 Şubat 2022 Üç ayların başlangıçı olan Recep ayına giriyoruz.

Yaşam Trend Ekibi olarak üç ayların  bereketin, muhabbetin ve sabrın başlangıcı manevi iklim olarak değerlendirilen üç ayların hayırlara vesile olmasını dileriz.

Üç Ayların Önemi

İslam dinin inancına göre üç aylar gafletten uyanmanın, kulluk bilinci ile arınmanın adıdır. Bu mübarek üç aylarda ilahi rahmet ve mağfiretin varlık alemini kuşattığı , müminlerin topluca ibadette yöneldiği önemli aylardandır.

Yüce Rabbimizin, bizin kulları için sonsuz lütuf kapılarından ilki Recep Ayıdır. Recep ayı Cenâb’ı Hakk-a iman ve ilticamın , Resûlüllah’a itaat ve muhabbetinin nişanesidir. Recep ayının içerisinde 2 önemli kandil bulunmaktadır.

Bunlardan ilki 03 Şubat 2022 Perşembe günü yaşanacak olan Regaib Kandilidir. Regaib kelime anlamı olarak bütün istek ve arzuların Allah’ın rızasına bağlamaya çalışmak demektir. Regaib gecesi bize Rabbimize yönelmeyi ve kulluk sözümüzü tutmayı hatırlatır.

Recep Ayının içinde yer alan 27 Şubat 2022 Pazar günü idrak edeceğimiz Miraç Kandili. Sevgili Peygamberimiz (SAV) biz ümmetine emanet ettiği Mescidi Aksa ile bütünleşen Miraç gecesinde , maddi heveslerden manevi değerlere geçilmeyi , fani olanda da baki olana yücelmeyi bizlere hatırlatır.

Üç aylardan ikinci olan Şaban ayı , bizi beden ve ruhen Ramazan ayına hazırlar. Şaban ayının içerisinde yer alan kısmet olursa 17 Mart 2022 Perşembe günü idrak edeceğimiz Berat Kandili kederden ve ilahi cezadan kurtulmanın af ve afiyette kavuşmanın Allah’a kullukta gizli olduğunu hatırlatır bizlere.

Üç ayların sonuncu olan Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluştur. Ramazan ayı orucun yanı sıra Kur’ân , infak , zekat , arınma ve tefekkür ayıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi de, Ramazan ayının son gecelerinde saklıdır.

Üç Aylarda Nasıl İbadet Etmeliyiz ?üç aylar 2021 ne zaman başlıyor

Üç aylar içinde Recep, Şaban ve Ramazan ayını barındırmakla birlikte Regâib kandili ile başlar. Miraç Kandili ve Berat Kandili ile devam eder. Ramazan Ayının içinde yer alan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi ile zirveye ulaşır. Peki, ”bu mübarek günlerde ve gecelerde nasıl ibadet edebiliriz ?” diye soracak olursanız, hemen bu soru ile ilgili birkaç öneride bulunalım.

Hz. Muhammed’i Mustafa üç aylara ulaştığı zaman şöyle dua edermiş. ” Allah’ım ! Recep ve Şaban Aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan Ayına ulaştır. ”

Bu dua ile mübarek aylara başlangıç yapabilirsiniz. Bol bol Hz. Muhammed ( SAV ) salat getirebilirsiniz. Hatim başlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Dilerseniz, sağlığınızda elverişli ise Recep ve Şaban aylarında da istediğiniz zamanlarda oruç tutabilirsiniz. Eğer geçtiğimiz Ramazanda tutamadığınız oruçlar var ise bu aylarda tutabilirsiniz.

2022 Üç Aylar Başlangıçı

2022 üç aylar takvimi

Takvimler 03 Şubat 2022 Perşembe’yi gösterdiğinde REGAİB KANDİLİ idrak edeceğiz.

Recep Ayı içerisinde yer alan diğer bir kandil ise MİRAÇ KANDİLİ 27 Şubat 2022 Pazar gününe denk geliyor.

Takvimler 4 Mart 2022 Cuma gösterdiğinde ise üç ayların ikinci ayı olan Şaban Ayına gireceğiz.

Şaban Ayı içerisinde 17 Mart 2022 Perşembe günü BERAT KANDİLİ yer almakta.

11 ayın sultanı Ramazan Ayına ise 2 Nisan 2022 Cumartesi günü idrak edeceğiz.

KADİR GECESİ 27 Nisan 2022 Çarşamba 

02 – 03 -04 Mayıs Ramazan Bayramı

Üç Aylar ve Cuma Mesajları İle İlgili Görseller


 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?