1 Ocak 2022 İtibarıyla Sosyal Medyada Yeni Dönem Başlıyor !

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren ''Sosyal Medyada Yeni Dönem '' başlıyor.

Sosyal medya fenomenleri, influencer, sosyal medya üzerinden para kazanlar için 1 Ocak itibarıyla yepyeni bir dönem başlıyor. Ayrıntılar birazdan !

Kısa bir süre önce Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre 2022 yılında geçerli olmak üzere 880 bin Türk Lirasını aşmayan kazançlarda % 15 stopaj ödenmeye başlanacak. Aynı zamanda bu orana kadar beyanname vermesine gerek kalmayacaktır. Sosyal medya üzerinden elde edilen gelirlerin tamamı banka hesabına yatırılmadığında yada eksik yatırıldığı tespit edildiği taktirde vergi cezası ile karşı karşıya kalınması söz konusu.

Kimler Gelir Vergisinden İstisna Tutulacak ?

Gelir İdaresi sosyal içerik üreticilerini şu şekilde tanımlıyor. ” Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir ürün hizmetin satın alınması diğer kullanıcıları etkileyen paylaşımların izlenmesi sayesinde reklam gelirinden pay alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek. ” İnternet vasıtasıyla sosyal ağ, soysal medya üzerinden elde edilmiş olan kazançlar gelir vergisinden istisna tutulacaktır.

Gelir Vergisi İstisnasından Yararlanmak İçin Banka Hesabı Açmak Şart !

Sosyal ağ üzerinden gelir sağlayan kişiler gelir vergisi istisnasından yararlanabilmeleri için banka hesabı açmaları şart ! Bu arada yurt dışında açılan banka hesabı istisna kapsamında olmayacaktır.

Sosyal medya fenomenleri, influencer, sosyal medya üzerinden para kazanlar ikametğahlarının bulduğu yerdeki vergi dairesine başvuracaklar. Burada istisna kapsamındaki faaliyetlerine ilişkin olarak istisna belgesi almaları gerekecektir. Gelir vergisi mükellefi olan kişiler ise başvurudan önce ticari kazanç yönünde , gelir vergisi mükellefi olanlar kayıtlı faaliyetlerin istisna kapsamında olan faaliyetlere uygun olup olmadığı incelenecektir.

sosyal medya düzenlemesi 2022

Başvuru İçin 1 Ay Süre Verildi

Diyelim ki, ticari kazanç yönünden bir mükellefiyetiniz yok. Bu durumda istisna belgeleri alınabilecek. İstisna belgeleri alındıktan sonra bankaya ibraz tarihinden itibaren 1 ay için banka hesabınıza ilişkin bilgilerinizi vergi dairesine bildirmek zorundasınız.

2022 Yılı İçin Belirlen Tutar : 880 Bin TL

Şuan için istisna uygulamasında söz konusu olan tarifenin dördüncü dilimde yer alan tutarı aşıp aşmadığınız takvim yılı itibarıyla ayrı ayrı hesaplanıp değerlendirilecektir. Şuan için 2022 yılı için belirlenen tutar 880 bin Türk Lirası olarak belirlenmiş. Hesabınıza yatırılan tüm ödemelerde kesintiyi banka yapacak. Muhtasar beyanname ile beyan edip ödenecektir.

Başvuruda Bulunmayan Beyan Esasına Geçer

Yeni yılın başlamasıyla birlikte başta YouTuber’lar olmak üzere sosyal medya üzerinden para kazanan kişilerden % 15 vergi kesilmeye başlanacak.

Bizzat banka hesabı açmayan kişiler istisnalardan yararlanamayıp, beyan esasına geçmiş durumda olacak. Eğer kazancınız 880 bin TL’in üzerinde olursa istisnadan çıkmış oluyorsunuz. Beyan esnasına geçilmesi kazanca göre belirlenecek.

Sosyal ağ üzerinden elde etmiş olduğunuz gelirin tamamını yada eksik bir şekilde açılan banka hesabına yatırılması durumda vergi cezası ile karşı karşıya kalınacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?