Berdan Mardini Köyünde Gül Fabrikası Kuruyor

Berdan Mardini Köyünde Gül Fabrikasının Temellerini Atıyor.

Ünlü Şarkısı sevgili Berdan Mardini , doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu kurmakta olduğu gül fabrikasıyla ödüyor.

Berdan Mardini , doğup büyüdüğü topraklar olan Mardin’in Artuklu İlçesi, Yaylabaşı Mahallesine , hem vefa borcunu ödemek adına, hem de buralarda yeni iş istihdam alanları sağlamak adına kısa bir süre önce gül yağı ve gül suyu fabrikasını kurmaya başladı. Bu bölgede gül yetiştiriciliğini geliştirip, üreticilere katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Şuan için 50 kişinin istihdam edileceği gül fabrikası 2 ay sonra faaliyette geçmeye başlayacak. Mahallede bin 500 alanda gül ve lavanta da yetiştirilecek.

Yatırım Tutarı 12 Milyon TL

Ünlü Sanatçı Berdan Mardini, açmakta olduğu fabrika hakkında bilgi verirken, cümlelerinde şu sözlere de yer verdi. Memleketinde içinde barındırmış olduğu Mezopotamya oldukça verimli olduğunu belirtti. 5 bin yıl önce bu topraklarda gül yetişmiş. Daha sonra Avrupa’ya götürüldüğünü belirtti. Yakında faaliyette geçecek olan gül fabrikasının buraları yeninden canlandırılması amacıyla bu projeyi geliştirdiklerini belirtti.

12 Milyon TL faaliyetle fabrika kurmanın yanı sıra gül ve lavanta yetiştirmek için çalışmalarının sürdüklerini dile getirdi.

berdan mardini köyünde fabrika kuruyor

Gülden Daha Fazla Ürün

Kısa bir süre içinde tamamen faaliyete geçecek olan fabrika hakkında şu bilgileri de paylaştı. Kısmet olursa gülden çok fazla ürün elde etmek istiyoruz . Gülün yağından, suyundan faydalanarak daha fazla ürün elde etmeyi planlıyoruz. Gül sabunu, duş jeli, gül reçeli. Önümüzdeki zamanlarda Mardin ‘de kısmet olursa, Gül Festivalleri yapmayı planladıklarını söyledi. Kısmet olursa gülle ilgili yapılabilecek tüm ürünleri yapmak istiyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?