Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar Heyecanı

Fransa’da gerçekleşen 76. Cannes Film Festivali’nde ” En İyi Kadın Oyuncu ” ödülünü sevgili Merve Dizdar aldı.

Genç ve başarılı oyuncu Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde ” En İyi Kadın Oyuncu ” ödülünü aldı. Almış olduğu bu ödül ile Türk sineması adına bir ilke de imza atmış oldu.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmiş olduğu ” Kuru Otlar Üstüne” filminde canlandırmış olduğu Nuray karakteri ile en iyi kadın oyuncu ödülüne sevgili Merve Dizdar layık göründü. Ödül sırasında adı anons edildiği an heyecanı gözlerinden okunuyordu. Ödülünü alırken, genç, güzel ve başarılı oyuncu duygularını şu cümleler ile dile getirdi.

“Bu ödülü kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum”

Merve Dizdar Kimdir ?

Merve Dizdar, 25 Haziran 1986 tarihinde İzmir’de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi oyunculuk Bölümü’nden mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi’nde ileri oyunculuk programında yüksek lisans yaptı. Tiyatro kariyerine Semaver Kumpanya ile başlayıp, Craft Tiyatro’da devam etti. Rol aldığı ilk sinema filmi “Bir ses böler geceyi”dir. Ayrıca TRT ÇOCUK kanalında Arkadaşım Bıdı ve 23 Nisan şenliğe doğru adlı çocuk programlarının sunuculuğunu üstlendi. Yutmak oyunuyla 2017 yılında “Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülünü alan Merve Dizdar, aynı oyunla “Direkler Arası Seyirci Ödülleri”nde “Küçük salonda en iyi kadın oyuncu ödülünü” aldı. Merve Dizdar, Alice Müzikali’nde Kedi rolüne hayat vermiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?