2023 Zilhicce Ayı Ne Zaman ? Zilhicce Ayının Önemi

Zilhicce ayı İslam takviminin son ayıdır ve biz Müslümanlar için önemli bir anlam taşımaktadır. Bu yazıda Zilhicce ayı ile ilgili detaylı bilgileri ve bu ayın önemli olaylarını kısaca sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zilhicce Ne Demektir ?

Sözlükte “Hac Ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın son ayıdır.

Zilhicce Ayı Ne Zaman 2023

Bugün itibarıyla ( 19 Haziran 2023 Pazartesi ) Zilhicce Ayına girmiş bulunmaktayız.

Zilhicce Ayının Önemi Nedir ?

Zilhicce Ayı Kur’an-ı Kerim ‘de bahsi geçen Hac aylarından biridir. Zilhicce’nin 9. günü öğle vakti ile 10. günü fecr-i sadık arasında Arafat Vakfesi yapılır.

Zilhicce’nin 8. günü ” Terviye ” 9.günü ” Arefe ” olarak bilinir. 10. günü ise sevinç ve coşku günleri olan Kurban Bayramının 1. günüdür.

Hadislerde Zilhicce

Hz. Peygamberimizin ( SAV ) , ” Allah katında ibadet edilecek sâlih amel işlenecek günler içinde Zilhiccenin ilk 10 gününden daha hayırlısı yoktur. ”

” Allah katında Zilhiccenin ilk 10 gününde yapılan amellerden daha değerlisi yoktur ; bugünlerde tesbihi çok yapın ; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri çok söyleyin ”buyurdu nakledilir.

Sevgili Peygamberimiz ( SAV ) şöyle anlatmaktadır : ” Allah katında şu 10 günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur. ”

Zilhicce Orucu

Zilhicce Ayının ilk 9 günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce Ayının 9. günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamberimiz ( SAV ) bugünü oruçlu geçirme ile ilgi olarak ” Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur. ” buyurmuştur. Fakat Hac’da olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları , sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmaları daha uygundur.

İslam Tarihinde Zilhicce Ayında Meydana Gelen Önemli Olaylar

  • 621 – 622 Birinci ve İkinci Akabe Biatları
  • 6/ 628 Hudeybiye Antlaşması
  • 8/ 630 Hz. Peygamber’in oğlu İbrahim’in doğumu
  • 35/ 656 Hz. Osman’ın şehit edilmesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?