MasterChef Jüri Üyesi Mehmet Yalçınkaya Kimdir ?

Şef Mehmet Yalçınkaya Kimdir ?

Tv8 ‘nin sevilen yarışma programlarından biri olan MasterChef üyelerinden biri olan Şef Mehmet Yalçınkaya kimdir ? Şef Mehmet nereleri, yaş yaşında ?

Tv 8 MasterChef Türkiye yarışmasının jüri üyeleri arasında yer alan yarışmada bir taraftan mutfak bilgisini konuşturup, yeri geldiğinde babacan tavırlarla ile yeri geldiğinde tatlı sert görünümü ile yarışmacılara tüyolar veren Mehmet Şefi yakından tanıyalım, istedik.

Mehmet Yalıçınkaya Kimdir ?

mehmet yalçınkaya nereli

1974 Bolu ‘da dünyaya gelen Mehmet Şef, 1988 ‘de ortaöğretimini tamamladıktan sonra mesleki kariyerinde Türkiye’nin üst düzey tesislerinde görev almıştır.

İstanbul Yemek Akademisi’nde 2004 yılında insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim almıştır.

Yılın 2005 ‘ i gösterdiğinde Amerika’nın ünlü gurme dergisi ” Culinary ” de trend şef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. Yılın 2007 ‘ i gösterdiğinde ise aynı derginin internet sitesinde yine biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı.

şef mehmet yalçınkaya kaç yaşında

Şef Mehmet Yalçınkaya Almanya’nın Erfurt şehrinde , dört yılda bir yapılmakta olan 2008 IKA OLYMPİADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak alarak dünya 3. oldu.

Sevgili Mehmet Şef’in Türk mutfağı ile ilgili festival, fuar ve yarışmalarda şilt, madalya ve sertifikaları bulunmakta. Şef, hala uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi büyük bir gururla temsil etmektedir.

mehmet yalçınkaya

Türkiye de farklı tatların buluşması olan ” Fusion Mutfak ” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu uygulayan ilk şeflerden biri de Mehmet Şef’tir. Şef , 2007 yılında ülkemizde ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konsepti geliştirmiştir.

2008 yılında EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM takımını kurdu. Uluslar arası yarışmalarda kurduğu takımın kaptanlığını üstlendi.

masterchef jürisi mehmet yalçınkaya

İtalya – Fransa – Yunanistan – Katar ve Almanya gibi dünyanın farklı yerlerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yapmıştır.

Yıl 2009 ‘ u gösterdiğinde özel bir istek üzerine Katar Başkanlığı Konutları ve özel yatla dünya turuna çıkarak burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal birlikte Katar Başkanlığı bünyesinde konutlarda İtalya ve Fransa da çalışma imkanı buldu.

2012 yılında düzenlenen Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya 2. oldu.

Son bir bilgi daha paylaşalım. Sevgili Şef Mehmet Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı California Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkish Cuisine makalede yayınlandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?