5 Adımda Kendinizi Zihinsel Olarak Sonbahara Hazırlayın

An itibarıyla sımsıcak bir yaz mevsimini geride bıraktık. Yapraklar birer birer, sararıp dallarından düşerken, doğa da kendini sonbahar moduna almış durumda. Peki , ya siz sonbahar moduna girdiniz mi ? Eğer henüz sonbahar moduna girmedim diyorsanız, gelin birlikte girelim.

Biliyorsunuz sonbahar mevsimi kimimiz için hüzün, kimimiz içinde ayrılık mevsimdir. Sonbahar mevsimini mutlu bir şekilde geçirmek için kendimizi hem ruhen hem de zihinsel olarak sonbahara hazırlamamış gerekir. Peki, ama nasıl dediğinizi duyar gibiyiz. Birazdan sizinle paylaşacağımız önerileri dikkatte alarak kendinizi sonbahara hazırlayabilirsiniz. Hazırsanız, başlıyoruz.

Kendinizi Zihinsel Olarak 5 Adımda Sonbahara Hazırlamanın Yolları

Yapraklar, adeta dans eder gibi renk değiştirip dallarından yer dökülmeye başlıyor. Rüzgar inceden inceye yüzümüzü okşuyor. Gelin, bir fincan kahve alıp, camın önüne geçelim. Bir taraftan sonbaharın gelişini seyrederken, bir taraftan da bu sonbaharı farklı bir şekilde nasıl geçirebileceğimizi bir düşünelim. Bu konuda size ilham vermesi için şu adımları izleyebilirsiniz.

1.Ruhsal Sağlığınız İçin Fiziksel Sağlığınıza Dikkat Edin

Biliyorsunuz, bedenimizin sağlıklı olması için ruhumuzun ve zihnimizin iyi olması gerekir. Mevsim geçişi yaşadığımız şu günlerde şunlara mutlaka dikkat etmeliyiz. Öncelikle, aman ya nasıl olsa yaz bitti, deyip de sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemeliyiz. Unutmayın ki, yaz yeniden gelecek. Kendinizi yorgun, güçsüz yada bitkin hissediyorsanız doktorunuzun kontrolünde vitamin takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

2.Kendinizi Eve Kapatmayın

sonbahar hazırlıkları nelerdir

Sonbahar mevsimini yaşıyoruz diye hemen kendimizi eve kapatmaya gerek yok. Tıpkı, yaz mevsiminde olduğu gibi bu mevsimde dışarının tadını çıkartmalıyız. Unutmayın, her mevsimin kendine göre bir tadı vardır. Doğanın farklı yüzünü görerek anının tadını çıkartabilirsiniz. Sarıp yerlere düşen yapraklar eşliğinde sabah sporunuzu yapabilirsiniz. Bir elinizde kahve, bir elinizde tablet, bir bankın üzerine oturup, sosyal medya paylaşımlarına bakabilirsiniz.

3. Egzersiz Yapmayı Es Geçmeyin

Egzersiz yapmayı, yaşamınızın bir parçası haline getirin. Düzenli bir şekilde egzersiz yaptığınız taktirde hem ruhen, hem de bedenen kendinizi daha iyi, daha güçlü hissedeceksiniz. Ayrıca egzersiz yaptığınız zaman vücudunuzun salgılamış olduğu endorfinden dolayı da kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

4. Uyku Düzeni Çok Önemli

bedeninizi ve zihninizi sonbahara hazırlayın

Uzun gecelerin ardından, karanlık sonbahar sabahlarına gözü şiş bir şekilde uyanmak istemezsiniz herhalde. Bir kahve içer kendime gelirim, diyenleri duyar gibiyiz. Belki kahve size kısa bir süreliğine de olsa kendinize getirir. Peki, günün geri kalan kısmında ne yapmayı düşünüyorsunuz ? Bizim size tavsiyemiz günde 7 – 8 saat uyuyun. Sabahları daha dinç ve mutlu uyanırsınız. Gün boyu enerjiniz de bitmez.

5.Yeni Bir Hobi, Yeni Bir Kurs

Uzun süredir gitmek istediğiniz bir kurs var ise, şimdi kursa katılmanın tam zamanı. Katılacağınız kurs sayesinde hem yeni bilgiler öğrenmiş olursunuz, yeni bir çevre edinmiş olursunuz. Vaktinizi daha iyi değerlendirmek için yeni hobiler edinebilirsiniz. Kendin yap projelerinden ilham alarak evinizi güzelleştirecek şeyler yapabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?