” Bebeğim Yolda Ben Hazırım ” 40 Haftalık Yolculuk

Merhaba sevgili anne adayları. Bugün itibarıyla sizler için ” Bebeğim Yolda Ben Hazırım ” yazı dizisine başlayacağız. Bu yazı dizisinde hem anne adaylarını yakından ilgilendiren , hem de bebeklerini yeni kucağına alan anneler için oldukça faydalı bilgiler olacak.

Yazı dizisine başlamadan önce öncelik sağlıklı bir şekilde bir hamilelik süreci geçirmenizi ardından da, bebeğinizi sağlıklı ve mutlu bir şekilde kucağınıza almanızı dileriz. ? 

40 Haftalık Yolculuk

Sevgili anne adayları hayatınızın en anlamı ve en özel 40 haftanın tadını doyasıya çıkarmaya hazır mısınız ?

Birkaç gündür kendinizde bazı değişikliklerin olduğunu fark ettiniz. Önceleri mevsim değişikliğinden olabilir diye düşündünüz, sonra baktınız bu farklılıklar devam ediyor, bu sefer kendi kendinize ” acaba hamile olabilir miyim ? ” düşüncesi kapladı, sizi. Hiç vakit kaybetmeden bir gebelik testi yapmaya karar verdiniz ve bu testin sonucunda ailenize yeni bir nefesinin katılacağını öğrendiniz. 🙂

Hamile olduğunuzu duyduğunuz andan itibaren tarifi imkansız duygular yaşamaya başladınız. İlk şoku atlattıktan sonra hemen bu mutlu haberi önce sevgili eşinizle sonra da aile yakınlarıyla paylaşmaya karar verdiniz.

bebeğimi beklerken

Bütün duyguları bir arada yaşarken bir taraftan da aklınızda bir sürü sorular.

❓Acaba hamilelik sürecim nasıl geçecek ?

❓ Bu süreçte acaba çok kilo alır mıyım ?

❓ Baş dönmelerim, bulantılarım hamilelik boyunca sürer mi ?

❓ Hamilelik süresince hem kendim hem bebeğimin gelişimi içine neler yemeli, neler içmeliyim ?

❓ Hangi sporları ya da egzersizleri yaparsam daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçiririm ?

❓❓❓ Bu ve buna benzer birçok aklınızda sorular oluşması son derece normal.

Paniklemeyin, 40 Haftalık Sürecinin Keyfini Yaşayın !

Öncelikle sakin olmanızı öneririz. Unutmayın ki , hamilelik doğal bir süreçtir. Günler , haftalar ve aylar geçtikçe içindeki canlının büyüdüğünü hissettikçe bir taraftan tarifi imkansız duygular ve mutlulukları yaşayacaksınız, bir taraftan da bu süreçte yaşayacağınız tüm değişikliğe alışacaksınız.

Bu sürecin sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için öncelikle düzenli bir şekilde doktorunuza görüşmenizi öneririz. Aile hekiminizle de iletişim içerisinde olmanızı öneririz. Belli periyotlarla doktorunuza görünerek durumunuz hakkında gerekli bilgileri paylaşabilir. Bulunduğunuz durumda neler yapabileceğiniz konusu hakkında doktorunuzdan bilgi alarak, ömür boyu unutamayacağınız sağlıklı ve mutlu bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

Bizim sizlere tavsiyemiz bu 40 haftalık hamilelik sürecinde şunlara dikkat etmenizi öneririz.

√ Hafta hafta hamilelik sürecinizi ve temel takip prensibini öğrenin.

√ Öğreneceğiniz bu prensip sayesinde kendi tedavi yönteminizi bilinçli olarak yapmanıza yardımcı olacaktır.

√ Bunun için aile hekiminizden ya da doğum doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

√ Eğer zamanınız var ise dilerseniz hastanelerde ücretsiz olarak verilen Gebelik Bilgilendirme kurslarına katılabilirsiniz. 

Sevgili anne adayları, konumuzun girişinde de belirtiğimiz gibi hamilelik sürecinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçmesini istiyorsanız, öncelikle bu sürecin normal bir süreç olduğunu kabul etmeniz gerekli. 9 ay boyunca vücudunuzda değişikliklerin olacağını, doğumdan sonra eski halinize kavuşacağınızı unutmayın. Aynı zamanda duygu ve düşüncelerinizde değişikliklerin olacağını bu değişikliklerinde normal olduğunu unutmayın. Doktorunuzla da mutlaka iletişim içerisinde olmayı unutmayın.

Bizlerde yaşam trend ekibi olarak bu süreçte yanınızda olacağınız. Takipte kalmanızı öneririz.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gebelik süreci geçirmeniz dileğiyle, bir sonraki konuda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. 🙂

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?