Berât Kandiliniz Mübarek Olsun

Berât Kandili

Tüm İslam Alemin Berat Kandili Mübarek Olsun

Şaban ayının 15 gecesi yani bu gece (19 Nisan ) Berat Kandilidir. Bu gece dini geleneklere göre af, merhamet ve mağfiret gecesi olarak kabul edilir. Berat kelimesi Arapça da  ” temize çıkmak ” anlamına gelmektedir. Yani bu gece günahlarımızın affını ve günahlarımızdan arınmak için değerli gecelerden biri.

 Berat Kandilinde Nasıl İbadet Edebilir, Nasıl Dua Edebiliriz ?

berat kandili ne zamanSorularına kendimizce bir ışık tutalım. Öncelikle bu gece kimlerden, nelerden uzak duracağımıza ve kimlere ve nelere yakın olacağımıza karar vererek işe başlayabiliriz.

Kim ki Berat Gecesine nail olursa Yüce Allah’ın Kuran – ı Kerim’de belirttiği gibi ” De ki ; ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım ! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin ! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki, o çok bağışlayan , çok esirgeyendir. ” müjdesinin farkına vararak, sevgili Peygamberimiz ( S.A.V ) ‘in ; ” Allah’ım ! Azabından affına , gazabından rızana sığınıyorum ” şekildeki yönelişi ile bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmiştir.

Peygamber Efendimizin Berat Gecesi Duası

berat kandili duası” Ya Rabbi ! Azabının Affına  Sığınırım, Gazabından Rızana Sığınırım , Senden Yine Sana Sığınırım, Senin Zatın Çok Yücedir . Sana Gereği Gibi Hamd Etmekten Acizim, Sen Kendini Övdüğün Gibi Yücesin . ”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?