Chia Tohumu Zayıflatır mı ?

Chia Tohumu, Chia Tohumu Nedir ? Chia Tohumu Zayıflatır mı ? Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir ?

Son dönemlerde dünyada en sağlıklı besinler arasında chia tohumu yer almaktadır. Bu besin kaynağı hem vücudumuz hem de beyin sağlığımız için oldukça etkili faydaları vardır. Şimdi gelin dünyanın en sağlıklı besinleri arasında yer alan bilim tarafından da büyük bir destek gören chia tohumunun sağlığımıza ne gibi faydalar sağladığını yakından inceleyelim.

Son zamanlarda oldukça trend olan sağlıklı besinler arasında yer alan chia tohumu, sindirilmesi kolay olmasını açısından başta diyet tarifleri olmak üzere farklı tarifler içinde yer almaktadır. Görünüm açısından küçük boyutlara sahip olan bu besin kaynağı, antioksidanlar bakımından oldukça zengin, omega- 3 yağ asidi kaynağı, kalsiyum, demir ve lif kaynağı yönünden de zengindir.

Bildiğiniz gibi omega -3 yağ asitleri, kalp krizi ve felce karşı koruyan ” iyi ” kolesterol olan HDL kolesterollü yükseltmeye de yardımcı olan bir maddedir.

Chia Tohumu Nedir ?

chia tohumu nedir, faydaları

Chia Tohumu, nane ailesi çiçekli bitki türleri arasında yer alan Salvia Hispanica bitkisinin minik siyah tohumlarından elde edilir. Bu bitki Orta ve Güney Meksika ile Guatemala yetişmektedir. Bu bitki Aztekler tarafından ekildiği bilinmektedir. Maya dilinde chia, ” güç ” anlamına gelmekte. Bu bitkinin tohumları, ” koşucuların yemekleri ” olarak bilinmekte. Bunun nedeni ise, koşucular ve savaşçılar uzun mesafelere çıkarken veyahut savaş sırasında ” yakıt ” olarak bu besini tüketmekteydiler.

Chia Tohumunun Faydaları

Cilt ve Yaşlanma

Meksikalı araştırmacılar, yaptıkları araştırmalar sonucu, bu besinin yüksek antioksidan içeren besinler arasında olduklarını kanıtlamışlardır. Bildiğiniz gibi antioksidanlar, cildin onarım sistemini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda chia tohumu yeteri miktarda tüketildiği takdirde iltihap ve serbest radikal hasar nedeniyle, erken yaşlanmayı da önleyebilmektedir.

Sağlıklı Bir Beyin

Chia tohumlarını tüketerek, ruh sağlığı ve beyindeki ( dopamin ve serotonin gibi ) nörotransmitlerin seviyesini desteklemeye ve beyin hücrelerine daha fazla enerji sağlamaya yardımcı olur.

? Sindirim Sağlığı

? Kalp Sağlığı

? Güçlü Kemikler

? Meme ve servikal kanser ile mücadele

Şimdi gelelim, işin zayıflatma kısmına ;

Chia Tohumu Zayıflatır mı ?

Şimdilerde dünyanın en sağlıklı besinleri arasında yer alan chia tohumu, en yüksek bitki bazlı protein kaynakları arasında gösterilmektedir.

?Kaslardaki yağı yakmak için

Vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olmak için 

Kan şekerini düzenlemek ve dengelemek için 

Bu tohumu tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu ;

? Kalsiyum

? Fosfor

? Magnezyum

? Bakır

? Çinko

? Demir

? Niasin 

mineraller açısından oldukça zengindir.

Chia tohumu, sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur aynı zamanda sizi uzun süre tok tutar. Bunun yanı sıra şeker istediğinizi azaltmaya da yardımcı olur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?