Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır ?

Genital Bölge Temizliği

Genç kızlar ergenlik dönemine ayak atmaya başladığından itibaren vücutlarında bir takım hormonların harekete geçmesi sonucunda vücut yapılarında değişmeler başlar. Genital bölgede kıllanma gibi. Bu bölgeyi temizlemek için birçok yöntem derler. ( Ağda – Jilet – epilasyon vb. )

Peki, genital bölge temizliği ne kadar doğru yapıyoruz ? Bu bölgenin temizliğini doğru yapmak adına sevgili Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan ‘nın önerilerini sizlerle paylaşmak istedik.

Genital Bölge Temizleme Yöntemleri

genital bölge tüy temizliği

Genital Bölge Temizliğinde Ağda ve Sir

Genital bölge temizliği denince ilk etapta akla ağda ve sir ağda yöntemi gelir. Bu yöntem ne kadar zahmetli ve acılı olsa da , sonuç olarak bu acı göze alınabilir. Ama şu noktayı aklınızdan çıkarmayın. Genital kılları tamamıyla ortadan kaldırmak bu bölgeyi korumasız hale getirir ve sonucunda bazı hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Özellikle dışarıdan satın almış olduğunuz kavanozda veya bant şekildeki ağdalar olsun veyahut evde kendinizin hazırlamış olduğu ağda veya sir ağda olsun, bu bölgeye uygulanması soncunda kıl köklerinin açık kalması , buranın florası çok kolay değişik enfeksiyonlar hastalıklara sebep olabilmektedir. Abse oluşumu, sivilcelenme kıl kökü iltihabı, iltihaba bağlı olarak yaralar oluşabilir. Tabi bu olumsuz durumlar kılların hiç alınmayacağı anlamına gelmiyor.

Sir ağda veya diğer ağdaları kullanırken, öncelikle bu bölgenin mutlaka kuru ve temiz olması gerekir. Temizleme işleminiz bittikten sonra bebe yağı ile nemlendirin.

Ameliyat Eldiveni

Sir ve ağda kadar etkili bir yöntemde ameliyat eldivenleridir. Tabi bu yöntem ağda gibi yapışkanlık hissi vermez. Yapmanız gereken tek şey ameliyat eldiveni elinize geçirip, baş parmak ve işaret parmağınızın arasında birkaç tane tüyü sıkıştırıp, çekmek olacaktır. Bu yöntemi ilk defa kullandığınız zaman biraz zahmetli ve sizi acıtacaktır. Birkaç kere bu yöntemi kullandıktan sonra kıllar yumuşayacaktır ve ilk günkü gibi acı hissetmezsiniz.

Kıl Dökücü Kremler ile Genital Bölge Temizliği

Eğer bu bölgenin temizliği için kıl dökücü krem kullanmayı düşünüyorsanız, parfümsüz olanları tercih etmelisiniz. Bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise kremi sürerken, kesinlikle genital bölgenin içerisine sürmemelisiniz. Aksi durumda bu bölgede istenmedik yanmalar ve tahriş durumları oluşabilir.

Genital bölge temizliğinde uygulanan diğer yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Kadın ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan‘ın Diva Kadın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?