Sabahları 1 Fincan Kahve mi, Yoksa 1 Tane Elma mı ?

Günde bir elmanın doktoru uzak tuttuğuna inanılıyor ve söylentilere göre sabahları bir elma yemek sizi dumanı üstünde mis gibi kokan kahveden daha iyi uyandırabilir. İkisini doğrudan karşılaştıran gerçek bir araştırma yok, ancak hızlı bir enerji sarsıntısı arıyorsanız, kahve kraldır.

Bununla birlikte, kahvenin kafein alımı, bazı potansiyel düşüşler olmadan gelmez. Ve bir elma yemek, aradığınız enerji artışını sağlamasa da, sabah ilk iş kahve yerine elmaya uzanmanın başka sağlık yararları da vardır.

Dilerseniz, sabahları 1 fincan kahve içmek mi, yoksa 1 tane elma yemek, uykumuzu daha iyi açıp, bize enerji verir, bir göz atalım.

Kahvenin Sırrı

Sabahları uyanmak da zorluk mu çekiyorsunuz ? Hemen gözlerimizi açar açmaz, soluğu mutfakta alıp, kendinize 1 fincan kahve mi yapıyorsunuz ? Peki, kahvenin uyandırma üzerinde etkisi nedir, hiç düşündünüz mü ? Birçoğunuz kahvenin içerisinde yer alan kafeinin büyük etkisi olduğu söyler. Peki , başka ? Hemen kahvenin sırlarına göz atalım.

  • Uyuduğumuzda kan basıncımız ve vücut ısımız düşer;
  • Bir fincan sıcak kahve (yaklaşık 100 miligram kafein) vücut ısımızı yükseltir, kan basıncımızı yükseltir ve sinir sistemini harekete geçirerek bize doğru enerjiyi ve gerekli esenlik hissini verir;
  • Esenlik hissine rağmen, şekersiz bir fincan kahve, bir araba motoru için benzinsiz bir mumun kıvılcımı gibidir: Kalorisiz bir enerjidir, uzun sürmeyen bir etkidir.

Elmanın Uyandırıcı Etkisi

Elma, kahvenin aksine, güne kararlılıkla başlamamızı sağlayan karbonhidratlar tarafından sağlanan yeterli enerjik bir substrat sağlar. Ama aynı zamanda tok karnına devam etmek.

Elma, şekerlerin bileşimi sayesinde gerçek bir uzun vadeli enerji deposudur. Bu meyve şunları içerir:

Sükroz – Vücudumuz tarafından kendini yeniden etkinleştirmek için hemen kullanılabilen bir şeker.

Glikoz – Etkilerini sabahın ilerleyen saatlerinde gösterecek olan daha uzun süre sindirilen bir şeker.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?