Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki 5 Fark

Soğuk algınlığı ve grip belirtileri arasındaki farkı nasıl anlayacağınızı bilmeniz önemlidir, böylece en kısa sürede doktorunuzdan profesyonel tıbbi yardım alabilirsiniz.

Bir çoğumuzun soğuk algınlığı veya grip sırasında yaşadığı yaygın semptomlar – boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanması, baş ağrıları ve sinüs ağrısı, vücudunuzdaki iltihaplanma ile tetiklenebilir” diyor. “Bütünsel bir sağlık yönetimi yaklaşımının bir parçası olarak ibuprofen gibi bir anti-inflamatuar almak, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmanın ve hayatınıza devam etmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, soğuk algınlığı için grip için olduğundan farklı bir virüs vardır. Doktorunuz veya eczacınız, belirtilerinizden hangisinden muzdarip olduğunuzu anlayabilir. İşte bazı hızlı tanımlayıcılar.

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ?

1.Baş Ağrınız Var mı ?

Burun tıkanıklığı ara sıra baş ağrısına neden olabilirken, baş ağrısı başlı başına bir  grip belirtisi olabilir . Alnınızda ve şakaklarda oluşan baş ağrısı, ateşle birleştiğinde grip belirtisi olabilir ve bu belirtilere sahipseniz aile hekiminize yada hastaneye gidebilirsiniz.

2. Kendinizi Uyuşuk Hissediyor musunuz ?

Grip olabilir. Üşüme ve yorgunluk veya halsizlik grip belirtileridir ve varsa bir doktora gitmelisiniz. Bununla birlikte, semptomlarınız yalnızca hapşırma, boğaz ağrısı veya burun tıkanıklığı (yani boynun üstünde) ise soğuk algınlığı evde tedavi edilebilir.

3. Başınızda Bir Sıcaklık Hissediyor musunuz ?

Ateş,  grip belirtisidir ve elinizin arkasına dokunduğunuzda terleme ve sıcak bir alın yoluyla kendini gösterebilir. Ateşiniz 37 santigrat derecenin üzerindeyse, gripten korunmanıza yardımcı olması için aile hekiminize başvurabilirsiniz.

4. Sanki Böyle ” Su İçinde ” Kalmış Gibi mi Hissediyorsunuz ?

Burun tıkanıklığı ve kafa  , sinüslerin iltihaplanmasının neden olduğu soğuk algınlığının belirtileridir. İyi beslenerek, istirahat ederek, iltihap önleyici bir ilaç alarak, su yudumlayarak ve hafif egzersiz yaparak burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Solunum Sorunlarınız Başınızda ve Göğsünüzde mi Yoksa Alt Kısımda mı ?

Semptomlarınız baş ve boynunuzda kendini gösteriyorsa, muhtemelen  soğuk algınlığınız var demektir . Bu belirtiler berbat hissettirebilse de, grip olduğunuzda yaşananlar kadar kötü değiller. Grip belirtileri alt solunum yolu enfeksiyonları olma eğilimindedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Dr. Ender Saraç’tan Gripten Koruyan Özel İçecek Tarifi

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?