2022 Regâib Kandili Ne Zaman ? Regaib Kandilinin Anlamı

Regâib Kandiliniz Mübarek Olsun

Regâib Kandili, Recep Ayı , Üç Aylar, Mübarek Aylar

İslam âleminin Regâib Kandilinin hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz eder, Yaşam Trend ekibi olarak hayırlı kandiller dileriz.

İslâm dünyasında Ramazan Ayının müjdecisi, üç ayların ilk kandil gecesi olan Regâib Kandiline bu yıl 03 Şubat Perşembe günü idrak edeceğiz. Bugünlerde çoğu kişinin aklında üç aylarda ve içinde barındırdığı kandillerde nasıl ibadet etmeliyiz, soruları mevcut. Bizde şimdi elimizden geldikçe bu sorulara ışık tutmaya çalışacağız.

Öncelikle Regâib kelimesinin anlamını hatırlayarak işle başlayalım. Arapça kökenli bir kelime olan Regâib, ” reğa – be ” kökünden gelmektedir. Kelime olarak anlamı ise, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmektir.

Regâib Kandilinin Anlamı ve Önemi

Biraz önce kelimenin anlamında söylediğimiz gibi bu gece yalvarış ve yakarışların Yüce Allah’a sunulduğu gecelerden biridir.

Bu gece Yüce Allah’ın kullarına lütfunun ve keriminin çok olduğu gecedir.

Bu geceye Regâib Gecesi denilmesi nedeni, günahların bağışlanmasıdır.

Regâib Gecesinin ismini melekler vermiştir.

Regâib Kandili Gecesinde Nasıl İbadet Edebiliriz ?

Sevgili Peygamberimiz ( SAV ) üç ayların ilki olan Recep ayına girdiğinde şöyle bir dua etmiştir. ” Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizlere mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur. ”

İslam âlemi olarak her yıl içtenlikle yapmış olduğumuz dualar, samimi tövbeler ve ibadetlere ihya ederek iç huzuru bulduğumuz Regaib Gecesi bizlere tüm rağbetimizi Rabbimize yönetmemiz bugüne ve geleceğe dair , duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi iman bilinci ile gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatan gecelerden biridir.

Bu gecenin vesilesi ile yüce yaratanın sonsuz af ve mağfiretine sığınarak hata ve günahlarımızdan da arınmaya bütün yönü ile hayatımızı gözden geçirip manevi diriliş ve ahlaki yükselişi yaşamaya , kardeşlik duygularını güçlendirip kalplerimizi ve dualarımızı buluşturmaya gayret içinde olalım.

⇒ Eğer Kur’an -ı Kerim biliyorsanız, okuyabilirsiniz. Bilmiyorsanız da dinleyebilirsiniz.

Bu gecede sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed ( SAV ) salavatı selamlar getirebilirsiniz.

Eğer farza kaza namazlarınızı kılabilirsiniz. Dilerseniz nafile namazı da kılabilirsiniz.

Tefekkürde bulunabilirsiniz.

Bol bol zikir edebilirsiniz.

Tövbe edebilirsiniz.

Reğaib Kandili İle İlgili Resimli Mesajlar

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?