Adet Gecikmesinin Nedenleri

Gebelik Durumu Yoksa , Adet Gecikmesi Neden Olur ? Adet Gecikme Sebepleri , Adet Gecikmesinin Nedenleri Neler Olabilir ?

Genelde kadınlar 28 günde bir regl olurlar. Bu durum dönem dönem hastalıklardan, mevsim değişiminden, kilo değişiminden, stresten ve bazı nedenlerden dolayı etkilenir ve regl döneminde gecikmelere neden olabilir. Doktorlar yılda 2 kez adet düzensizliğini normal olarak görmekteler. Peki, zaman zaman adet gecikmesi neden olur ?

Öncelikle adet gecikmesinin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Öncelikle adet gecikmesinin kadından kadına farklılık göstereceğini unutmamak gerekir. Birçok kadın için adet döngüsü 24 ile 35 gün arasında olup, ortalama 5 ile 7 gün arasında sürmektedir. Bunun dışında oluşan her durumu doktorlar adet düzensizliği olarak tanımlamaktadırlar. Adet döngüsü zaman zaman 1 hafta önce yada sonra olması fizyolojik bir durum oluşturmaktadır.

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir ?

2 ay adet gecikmesi normal mi

☑ 14 yaşına kadar göğüslerin büyümemesi, kasık tüylerinin gelişmemesi

☑ 16 yaşına kadar ilk adetin görülmemesi

☑ İlk düzenli periyodun kaçırılması ve nedenin bilmemesi

☑ Karın ve bel bölgesinde ağrı oluşması

☑ Evde yaptığınız gebelik testinin hamile olarak göstermesi

☑ Gebe kalma ihtimali

Adet Gecikmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir ?

☑ Stres

☑ Gebelik

☑ Doğum kontrolü

☑ Erken menopoz

☑ Tiroid sorunlar

☑ Kronik hastalıklar

☑ Obezite

☑ Aşırı zayıflık

Her Adet Gecikmesi Hamilelik Anlamına Gelir mi ?

Konun başında da belirtiğimiz gibi yılda 2 kez adet düzensizliği normal sayılabilmektedir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelir mi, sorusuna ise şöyle bir yanıt verebiliriz. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Ama üreme çağında ve korumasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmesinde gebe kalma olasılığı söz konusudur. Adet dönemizde eğer adet olmadıysanız 1 hafta bekleyin, eğer yine olmazsanız bir gebelik testi yaptırmanızda fayda vardır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?