Bilmeniz Gereken 5 Doğal Saç Bakım Formülleri

Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? Gerek evde yaptığımız yanlış saç bakımlarından, gerek çevre kirliği, stres gibi faktörlerden dolayı, saçımız olduğundan mat ve güçsüz görünebiliyor. Peki, durumu iyileştirmek için neler yapabiliriz ? Gelin, bir göz atalım.

Kızlar, birazdan sizlere doğal, canlı ve parlak saçlara nasıl sahip olabileceğinizin sırını açıklayacağız ! Birazdan paylaşacağımız doğal saç bakım formülleri istediğiniz zaman ulaşabilmeniz için bu yazımızı bilgisayar, tablet ya da telefonunuzda okuma listesine eklemeyi unutmayın . 😉

Biliyorsunuz son bir kaç yıldır doğallık daha bir ön plana çıkmaya başladı. Öne çıkması ile birlikte kulaktan kulağa birçok bilgide yayılmaya başladı. Şimdi bu bilgileri bir kenara bırakıp, işin uzmanından bu işi detaylı bir şekilde öğrenelim. Tam bu noktada Uluslararası Kuaför Eğitmeni Sinan Ergün’den evde rahatlıkla uygulayabileceğimiz saç bakım yöntemlerini öğrenelim.

Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gerek evde yaptığımız yanlış saç bakımlarından, gerek çevre kirliği, stres gibi faktörlerden dolayı, saçımız olduğundan mat ve güçsüz görünebiliyor. Peki, durumu iyileştirmek için neler yapabiliriz ? Gelin, bir göz atalım.

1. Saçlarda Doğal Bir Parlaklık İçin

Başta yoğun şehir hayatı olmak üzere yaşam temposu ve daha birçok nedenden dolayı saçlarımızda mat ve cansız bir görünüm oluşmaktadır. Peki, saçlarımızın daha canlı ve parlak görünmesi için ne yapabiliriz ? Canlı ve parlak saçlara kavuşmak için ihtiyacınız olan malzemeler mutfağınızda bulunmakta. Hangi malzemeler mi ? Hemen söyleyelim.

parlak saçlar için evde doğal maske

Doğal ve Parlak Saçlar İçin Maske Önerisi

 • Saf bal
 • Limon
 • Sıcak su
 • Streç film

Saf balı, limon suyunu ve sıcak suyu bir kasenin içerisinde iyice karıştırın. Saç boy ve uçlarına sürün. Saçlarınızı toplayıp, streç filmi geçirip, 10 dakika bekleyin. Daha sonra maskeyi saçınızdan iyice temizleyin.

2. Saçlarınız Oldukça Yağlı mı Görünüyor ?

Saçların yağlanma sebeplerine baktığımızda genelde yanlış kullanılan kozmetik ürünleri gelmekte. Bu noktada hemen şunu hatırlatmak isteriz. Saç diplerine uyguladığımız saç kremleri, saçın yağ dengesini bozmaktadır. Bu durumda saçların aşırı derecede yağlanmasına neden oluyor. Öncelikle saçların neden yağlandığının nedeni bulmalısınız. Ardından çözüme odaklanmak gerek. Genel olarak yağlı saçların için şöyle bir formül verebiliriz.

yağlı saçlar için doğal maske

Yağlı Saçlara Uygun Doğal Maske Tarifi

 • Yumurta akı
 • Limon
 • Kaya tuzu

Öncelikle yumurta akını ve limon suyunu iyice karıştırıyoruz. Sonra bu karışımın içerisine az biraz kaya tuzu atıp, tekrar karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz karışımı saç boyundan başlayıp ucuna doğru sürüyoruz. Karışım saçımızda 20 dakika bekledikten sonra saçımızı güzelce yıkıyoruz.

3. Kabarık Saçlar İçin Doğal Formül

Ah şu kabarık saçlar ! Şekillendirmek için epeyce bir zaman harcıyoruz. Şimdi size desem ki, kabarık saçlarınızı şekillendirmek için öyle çok zaman harcamanıza gerek yok . 😉 Nasıl mı , hemen formülü sizler ile paylaşıyoruz.

kabarık saçlar için maske önerileri

Kabarık Saçları İçin Doğal Çözüm

 • Süzme yoğurt
 • Muz
 • Bal
 • 3 damla Argan yağı

Bir kasenin içerisine tüm malzemeleri bırakıp, bir güzel karıştırıyoruz. Elde etmiş olduğumuz karışımı saçının boy kısmından başlayıp, uç kısmına kadar iyice sürüyoruz. Karışımı saçımızda 30 dakika bekletiyoruz. Ardından karışımı saçımızdan güzelce arındırıyoruz.

4. Kuru Saçları Nemlendirmek İçin Ne Yapabilirim ?

Saçların kurumasında en büyük etken, saçların olması gereken nem denge seviyesinin altında olmasıdır. Saçlar nem dengesi kaybedip kurumaya başladığı zaman saç uçlarına kırılmalar meydana gelir. Bu durumun önüne geçmek için evde şöyle bir doğal bakım uygulayabilirsiniz.

kuru saçlar için evde nem maskesi nasıl yapılır

Kuru Saçlar İçin Evde Nem Maskesi

 • Saf zeytinyağı yada argan yağı da kullanabilirsiniz.
 • Esmer şeker

İki malzemeyi bir kasenin içinde buluşturup, güzelce karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz karışımı sadece saç uçlarına sürüyoruz. 15 dakika bekledikten sonra saçımızı yıkıyoruz.

5. Saçlarda Kepeğe Son !

Saçlarda en çok rastlanan problemlerden biri de kepektir. Saçların kepeklenmesinden birçok etken ( yanlış şampuan kullanımı – yanlış şekillendirici kullanımı – stres vb. ) bulunmaktadır . Saçları kepeklerden arındırmak için şöyle karışım önerebiliriz.

kepekli saçlar için maske

Kepekli Saçlardan Kurtulmak İçin Doğal Çözüm

 • Rendelenmiş limon kabuğu
 • Hindistan cevizi yağı
 • Nane yağı

Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Karışımı parmak uçlarımızla saç uçlarına 15 dakika boyunca masaj yaparak sürüyoruz. 15 dakika masaj yaparak karşımı saçımıza sürdükten sona 10 dakika bekliyoruz. Daha sonra saçımızı yıkıyoruz. Saçları yıkadıktan sonra birazcık pamuğa saf kantaron yağı damlatıyoruz. Pamuğu saç diplerine doğru hafifçe sürüyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?