Diyetisyen Elvan Odabaşı ‘dan Ödem Attıran Tarifler

Sevgili Diyetisyen Elvan Odabaşı bugün yine sevgili Pelin Çift‘in sunmuş olduğu İyi Fikir programında ödem ile ilgili birbirinden yararlı bilgiler paylaştı. Bizde ekip olarak programdan objektiflerimize takılanları siz sevgili takipçilerimizle paylaşmak istedik.

Çoğu kişi sabah uyandığında ellerinin, yüzlerinin , göz altların ya da ayaklarının şiş olduğu söyler. Bazen yediklerimizden içtiklerimizden dolayı, bazen de farklı nedenlerden dolayı vücudumuz ödem toplayabilir. Vücudumuzdaki ödemleri atmak içinde farklı kürler, sular ve karışımlar kullanırız.

Bu karışımlara başvurmadan önce bizim size ve diyetisyenlerin sizlere önerisi, öncelikle vücudunuzdaki şişkinliğin nedeni gerçekten ödemden dolayı mı, yoksa şişmanlıktan dolayı. Bunun ayrımını yapmak için öncelikle bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bu önemli hatırlamayı yaptıktan sonra şimdi gelelim, ödemle ilgili Diyetisyen Elvan Odabaşı’nın bu konudaki önerilerine.

diyetisyen elvan odabaşı’dan ödem söktürücü 10 besin

Diyetisyen Elvan Odabaşı’dan Ödem Söktürücü 10 Besin

? Nar

? Yulaf

? Tarçın

? Ananas

? Maydanoz

? Adaçayı

?Rezene

? Biberiye

? Karanfil

? Kereviz Sapı

Ödem Attıran Limon Kasesi

? 4 tane iri limon

? 100 gr labne peyniri

? 1 limon kabuğu rendesi

? Limon esansı

? 2 yemek kaşığı bal

? 50 gr yulaf ezmesi

? 12 tane çiğ badem

? Taze zencefil

Hazırlanışı

? İlk işlem olarak 4 tane iri limonun baş kısmını kesip, limonun içlerini boşaltıp, limon kaselerini elde ediyoruz.

? Bir kasenin içinde labne peynirini ve limon kabuğu rendesini ekleyip, bir güzel karıştırıyoruz. Bu karışımın içerisine limon esasını, balı da ekleyip, iyice karıştırıyoruz.

? Bir tavanın içine yulaf ezmesini , çiğ bademi ( bademleri 3 – 4 parçaya bölebilirsiniz) ve biraz limon kabuğu rendesini , biraz limon esansı ekleyip, biraz kavuruyoruz.

? Şimdi geldik işlemin son aşamasına. İlk başta hazırlamış olduğumuz limon kaselerin içine önce tavada biraz kavurmuş olduğumuz yulaf ezmeli, çiğ bademli karışımdan birer kaşık bırakıyoruz. Sonra üzerine kasede hazırlamış olduğumuz peynirli karışımdan birer kaşık üzerine ekliyoruz.

Ödem Attıran Rezeneli Çay

ödem attıran rezeneli çay diyetisyen elvan odabaşı

? 1 yemek kaşığı rezene

? Zencefil

? 1 yemek kaşığı bal

? Yarım limon suyu

Hazırlanışı

? Sıcak suyun içine rezeneyi bırakıp, 5 dakika demliyoruz.

? Demlendikten sonra içerisine yarım limon suyunu , balı son olarak içine birkaç dilim taze zencefil ekliyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?