Tropikal Meyvelerin Yeni Gözdesi ” Pitaya ”

Tropikal meyveler , Pitaya , Ejder Meyvesi

Son birkaç gündür haberlerde, manavlarda ve pazarlarda pitaya diğer adıyla ejder meyvesini duyarak olduk. Bir tropikal meyve olan bu pitaya’yı bugünlerden neden o kadar ön planda olduğunu merak edip, bu meyvenin ne işe yaradığını, faydaların neler olduğunu, nasıl tüketilir, konusunda bir araştırma yapalım, istedik.

lezzetli ve sağlıklı tropikal meyveler pitaya

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere meyvenin dışı biraz kırmızı turpu anımsatıyor, içi ise kiviyi anımsatıyor. Meyveyi ortadan ikiye böldüğümüzde sanki, yoğurt yada kremanın içerisinde çörek otu bırakılmış bir görünümü var.

ejder meyvesi nedir

Tabi bu meyvenin birde içi kırmızı olanı da mevcuttur.

Bu meyvenin birçok adı var. Bazı yerlerde ejder meyvesi veya pitaya, pitahaya , çilek armudu bazı yerlerde dragon fruit yada kaktüs meyvesi olarak bilenen bu meyvenin ana vatanı Vietnam’dır. Pitaya’nın ağırlığı 300 gr ile 1 kilo ya kadar değişmektedir.

pitaya faydaları

Pitaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

? Cinsel gücü artırmakta oldukça etkilidir.

? Pitaya meyvesi antioksidan özelliğe sahiptir.

? Tip 2 Diyabet hastaları için oldukça iyi bir meyvedir.

? Pitaya diğer adıyla ejder meyvesi içerdiği besin ve mineraller gözleri kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

? Vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

? Bu meyvenin içerisinde yüksek oranda C vitamini, kalsiyum , magnezyum ve potasyum bulunmaktadır.

? İçermiş olduğun kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemine ve kemikler için oldukça faydalıdır.

? Yüksek tansiyonu önleme özelliğine sahiptir.

Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan ve Mersin‘de üretimine başlanılan bu meyve için tanımış birçok diyetisyen de bu meyvenin faydaları hakkında bilgiler vermektedir. Konumuzun bu bölümünde Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ‘nin bu meyve hakkındaki düşüncelerine yer verelim.

ejder meyvesinin faydaları

Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli , pitaya meyvesinin faydalarını sıralarken , meyvenin içerisine fazlasıyla bulunan C vitaminin etkisinden dolayı bağışlık sistemi güçlenmektedir. Yine C vitaminin etkisiyle antioksidan etkisi göstererek vücudu bazı hastalıklardan korumaktadır. C vitaminin dışında içerdiği kalsiyum da oldukça fazla olduğundan dolayı kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde olumlu yönden katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bol miktarda likopenin içermektedir. Bu da kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?