Hangi Vitamin Cildi Güzelleştirip, Parlatır?

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Biz kadınlar daha sağlıklı, daha parlak ve daha güzel bir cilde sahip olmak için rutin aralıklarla cildimize uygun maskeler deneriz. Dış bakım kadar yediğimizin içtiğimizin de cildimizi güzelleştirdiğini biliyoruz. Peki, cildimizi porselen gibi gösterecek daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmak için hangi vitaminleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz ?

Yeteri miktarda doğru vitaminler tükettiğiniz taktirde cildinizde gözle görülür değişikliğe sizde inanmayacaksınız !

İşte Cildi Parlatan ve Güzelleştiren Vitaminler

Şu bir gerçek ki, doğa bizim sağlığımız ve güzelliğimiz için tüm olanakları sunmaktadır. Vücudunuz için doğru olan besinleri düzenli bir şekilde tükettiğiniz taktirde cilt sorunlarınıza neden olan birçok problemlerin çözüldüğünü göreceksiniz. Cildinizdeki problemleri çözmeye yardımcı olacak, aynı zamanda cildinize parlaklık ve canlılık kazandıracak olan vitaminlerin bazıları aşağıda yer almaktadır.

cildi parlatan ve güzelleştiren vitaminler

A Vitamini

Dokuların onarımı sürecinde güçlendiren A vitamini, cildinizi bir taraftan beslerken, bir taraftan da kurumasını engellemektedir. A vitamini düzenli bir şekilde alındığı taktirde cildinizi sıkılaştırır ve nem dengesini sağlar. Önemli bir hatırlatma Vitamin A, yağda çözünür olduğundan az miktarda tüketilmelidir. Fazla A vitamini nedeniyle biriken yağ vücut için zararlı olabilir ve karaciğerde depolanacağını unutmayın !

A Vitaminin Bulunduğu Besinler

👉 Süt ürünleri

👉 Yumurta

👉 Balık yağı

👉 Brokoli

👉 Ispanak

👉 Havuç ( Kahvaltı menünüze çiğ havuç suyuna yer verebilirsiniz. )

B Vitamini

Cildinize doğal bir parlaklık kazandıran B Vitamini, cilt renginizi iyileştirirken aynı zamanda saçınızı da beslemektedir. Vitamin B, suda çözünür ve her gün tüketebilirsiniz. Bazı cilt lekesi tedavilerinde sık sık kullanılmaktadır. En iyi B vitamini kaynağı, yeşil yapraklı sebzelerdir.

B Vitaminin Bulunduğu Besinler

👉 Maya

👉 Tahıl

👉 Yoğurt

👉 Tam tahıllı ekmek

C Vitamini

Vitamin C, cilde fayda sağladığı kadar, gözlerin ve diş etlerinin sağlığı kadarda oldukça fayda sağlamaktadır. C Vitamini aynı zamanda enfeksiyonlara karşıda kalkan oluşturmaktadır. Şahane bir antioksidandır ve yaşlanmanın belirtileri ile mücadeleye karışı da yardımcı olmaktadır. Ciltteki kolajen üretimine yardımcı olan bu vitamin, cildi esnekleştirip genç görünmesine de yardımcı olmakta.

C Vitaminin Bulunduğu Besinler

👉 Portakal

👉 Limon

👉 Üzüm

👉 Mango

👉 Domates

👉 Salatalık

👉 Brokoli

👉 Karnabahar

E Vitamini

Sağlıklı ciltler için en önemli vitaminlerden biri de E Vitaminidir. Vitamin E, yaşlanma belirtilerine karşı etkili bir şekilde mücadele etmektedir. Vücuttaki serbest radikaller ile savaşıp, yaşlanma çizgileri azaltmaya da yardımcı olur.

E Vitaminin Bulunduğu Besinler

👉 Ay çiçeği tohumu

👉 Yer fıstığı

👉 Zeytin

👉 Yeşil yapraklı sebzeler

👉 Buğday tohumu

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?