HES Kodu Nedir ? HES Kodu Nasıl Alınır ?

Bugünlerde sık sık duyduğumuz kavramlar arasında HES kodu yer alıyor. ”HES kodu nedir, nasıl alınır ? ” sorusu bugünlerde hem seyahat etmek isteyenler, hem de kamu kurum ve kuruluşlarda işlem yaptıracak kişilerin gündeminde . HES kodu aynı zamanda artık şehir içi ulaşımlarda ve ÖSYM sınav başvurularında istenmekte.

HES Kodu Nedir ?

Hayat Eve Sığar” kelimelerin baş harflerinden oluşan HES, kontrollü sosyal hayat kapsamında ulaşım yada seyahat gibi işlemler sırasında kurumlarla ve kişilerle , Covid – 19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp, taşımadığı konusunda güvenli bir şekilde paylaşmasına yarayan bir koddur.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

Sevgili arkadaşlar HES kodunu 3 farklı yoldan alabilirsiniz.

  1. Kısa Mesaj Yolu İle

Cep telefonunuzun mesaj bölümünü açın. Aralarından birer boşluk olacak şekilde sırasıyla HES TC kimlik numaranız TC kimlik numaranızın son 4 hanesini yazıp 2023 mesaj göndererek HES kodunuzu alabilirsiniz.

Mavi kartlı yada TC kimlik numaranız 97, 98, 99 başlıyor ise ; HES TC kimlik numarası Doğum yılı Paylaşım süresi ( gün sayısı olarak ) yazarak 2023 mesaj gönderebilirsiniz.

TC kimlik ya da Yabancı Kimlik (99 , 98,97 ile başlayan ) numarası bulunmayan kişiler ise pasaport bilgileri ile HES Uyruk Pasaport Seri Numarası Doğum Yılı Soyadınızı yazıp 2023 mesaj gönderebilirsiniz.

2. e – Devlet Üzerinden

e- devlet sitesine girip, HES koduna ait işlemler ; üretme, silme, sorgulama ve detayları görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile

HES Kodu Ne İşe Yarar ?

Otobüs, tren ve uçak gibi ulaşım araçları ile seyahatte başlamadan önce HES kodunuzu paylaşmak zorundasınız. Paylaşılmakta olan HES kodu üzerinden tüm seyahat etmek isteyen yolcuların Covid – 19 riski taşıyıp taşımadıkları sorgulanıp, riskli olan yolcular var ise, seyahatleri engellenecektir. Bu sayede sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?