Ramazanda Kilo Almamak İçin Neler Yapabilirim ?

Sevgili arkadaşlar biliyorsunuz, biliyorsunuz Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Bu mübarek günleri sağlıklı bir şekilde geçirmek aynı zamanda mevcut kilomuzu da korumak adına, yediğimize içtiğimize dikkat etmemiz gerekir. Peki, bu Ramazan ayı boyunca kilo almamak için neler yapabiliriz.

Ramazan Ayı Boyunca Kilo Almamak İçin 4 Önemli Tavsiye

1. Sahur Yapmayı İhmal Etmeyin

1 ay boyunca oruç tutup, tek öğün beslenmek metabolizma hızının yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle Ramazan ayı sürecinde sahur yapmayı ihmal etmeyin.

2. İftardan İtibaren Yatıncaya Kadar 2 Litre Su Tüketmeye Özen Gösterin

Biliyorsunuz oruç sürecinde vücudumuz sussuz kalmaktadır. Uzun süre susuz kalan vücudumuz iftar esnasında yediğimiz yemekleri sindirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle iftar ile sahur arasında yeteri miktarda su tüketmeliyiz. Unutmayın ; kahve ve çay tüketiminden önce vücudumuzun suya ihtiyacı vardır.

ramazanda kilo almamak için yapılması gerekenler

3. Sahurda Protein Ağırlıklı Beslenmelisiniz

Sahur sofralarınızda yüksek miktarda karbonhidrat içeren ekmek, poğaça gibi yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmalısınız. Biliyorsunuz bu tür yiyecekler hızlı sindirilmektedir. Kan şekerinizi hızlı bir şekilde düşürüp ve hemen acıkmanıza sebep olacağından dolayı, oruç tutmanız zorlacaktır. Peki, sahurda ne yemeliyiz, sorusuna da şu yanıtı verebiliriz. Yumurta ve yoğurt gibi tuzsuz proetin içerikli yüksek besinler tercih etmelisiniz. Eğer illa ki , peynir tüketmek istiyorsanız da mutlaka tuzsuz peynir tercih etmelisiniz.

Sahur sofranızda sağlıklı yağlara yer verin. Sağlıklı yağ kaynakları olarak zeytin yerine tercihinizi, avokoda, ceviz, fındık ve bademden yana yapabilirsiniz. Ekmek konusuna gelecek olursak, tercihinizi çavdar ekmeği yada tam buğday ekmeğinden yana yapabilirsiniz.

Tokluk hissini artırmak aynı zamanda rahat bir şekilde oruç tutmak için dilerseniz yoğurdunuzun içerisine yulaf, chia tohumu ve meyve ekleyebilirsiniz.

4. İftar Sofranızda Proteine Mutlaka Yer Verin

Protein açısından yüksek, baklagil, tavuk, balık ve et gibi besinleri iftarda tüketebilirsiniz. Bu besinler, bir taraftan metabolizmanızı hızlandırırken, bir taraftan da kan şekerinizi dengeleyecektir. Aklınızda bulunsun ! Protein içeren yüksek gıdalar, tokluk sürecini uzattığından dolayı, iftardan hemen sonra tatlı yeme isteğinizi azaltacaktır. Bu sayede Ramazan ayı boyunca kilo vermenizde devam edecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Ender Saraç ile Ramazanda Sağlıklı Beslenin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?