Kışın Saçlarınızı Sağlıklı Tutmanın 4 Yolu

Tatlım, dışarısı soğuk!

Serinletici sıcaklıklar, esen rüzgara veya düşen kar tanelerine hayranlıkla bakarken şöminenin yanında güzel bir sıcak çikolatanın tadını çıkarmanıza ilham verir. Öte yandan, bu soğuğun saçınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir: düz saç, kepek, kuru ve hasar görmüş saç derisi, uçuşmalar ve kıvırcık ve kırılgan saçlar, kırık uçlardan bahsetmiyorum bile. Saçlarınız ilk soğuktan itibaren birçok değişikliğe uğrar.

Tıpkı cildiniz gibi, saçlarınız da soğuk aylarda özel ilgiyi hak ediyor.

İşte bu birkaç ay boyunca soğuğu şık bir şekilde yenmenize ve saçlarınızı ışıltılı ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak 7 ipucu .

1. Saçlarınızı Soğuktan Korumak İçin Örtün

Hepimiz tüm yıl boyunca hacimli saçlara sahip olmak isteriz, ancak gerçek şu ki aşırı sıcaklık değişiklikleri saçlarınızı mahvedebilir.

Kimse bere ve şapkaların neden olduğu “düz saç” etkisini istemese de, yine de havanın sizi engellememesi için yelenizi bir şapka ile kapatmanızı veya saçınızı bir fularla sarmanızı öneririz. zayıflatır ve daha da kırar.

Yünlü, akrilik ve sentetik kumaşlar gibi bazı kumaşlar statik elektriği artırabilir, bu nedenle yünlü veya pamuklu gibi daha yumuşak şapkalar tercih etmelisiniz. Ya da şapkanızın altına ipek bir astar geçirebilirsiniz.

Soğuk saçınızı çok kırılgan hale getirebilir: Nemli saçla dışarı çıkmaktan kaçının çünkü tırnak etleriniz açılır ve saçınız buz küpleri gibi donabilir ve hatta kırılabilir !

2. Saçlarınızı Aşırı Isıtmaktan Kaçınınız !

Isıtılmış şekillendirme araçları, soğuk aylarda daha sık kullanma eğiliminde olduğumuz için saça daha fazla zarar verebilir.

Saç kurutma makineleri, maşalar ve sıcak rulolar saçlarınıza şekil ve hacim kazandırsa da maalesef saçlarınızın daha kuru ve kırılgan olmasına katkıda bulunur. Bazı düz veya bukle maşaları, suyun kaynadığı sıcaklığın iki katı olan 450 dereceye kadar ısınır. Bu, saçınıza verilen zarar hakkında çok şey söylüyor!

Özellikle kuru saçınıza doğrudan temas eden düzleştiriciler ve ısıtmalı rulolar söz konusu olduğunda, saçınıza zarar vermemek için ısıtmalı aletlerinizin sıcaklığını ayarladığınızdan emin olun. Yaratıcı olun ve saçınıza “nefes molası” vermek için örgüler, topuzlar ve atkuyruğu gibi saç stillerini deneyin.

3. Saçlarınızı Doğal Saç Ürünleriyle Koruyun

Kuru kafa derisi ve kırılgan saçlara yalnızca dış etkenler neden olmaz, kullandığınız şampuan türleri de oldukça etkilidir. Bazı saç ürünlerinde bulunan silikon, parabenler, alerjenler ve diğer tahriş edici maddeler saçınızı ağırlaştırabilir ve zayıflatabilir.

Bir dahaki sefere güzellik koridorunda yürürken doğal saç bakım ürünlerini tercih edin. Saç derisini kurutmayan, cilt tahrişine veya kepek görünümüne neden olmayan doğal, hipoalerjenik bileşenleri tercih ederek elementlere karşı koruma sağlayan nemlendirici şampuan ve saç kremi tercih edin.

4. Duş Sonrası Rutiniz de Değişiklik Yapmanın Zamanı Geldi

Saç ıslakken kırılma olasılığın daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz ?

Duştan sonra ıslak saçınızı ovmamaya çalışın: yumuşak bir mikrofiber havluya hafifçe bastırın. Saçınızı nemliyken geniş dişli bir tarakla uçlarından yukarı doğru nazikçe tarayın.

Doğal liflerden oluşan yumuşak bir fırça kullanmanızı (saç fırçasının sert kılları saç köklerinize zarar verebilir) ve taramadan ve kurutmadan önce saçınızın %80 kurumasını beklemenizi öneririz. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?