MasterChef Türkiye Kaptanlık Oyunda Lokma Tatlısı Tarifi

İzmir'in Meşhur Lokma Tatlısı

MasterChef Türkiye yarışmasında bu haftaki kaptanlık oyunda sevgili jüri şefleri, yarışmacılardan geleneksel bir tatlımız olan lokma tatlısı yapmaları istediler.

Yarışmacılar gibi, ekran başında yarışmayı büyük bir zevkle izleyen birçok seyirci de hemen soluğu mutfakta alıp, bu nefis tatlıyı yapmaya başladılar. Tabi, bizde bir taraftan kaptanlık yarışında birbirleriyle kıyasıya yarışan yarışmacıları seyrederken, bir taraftan da kolları sıvayıp, lokma dökmeye başladı.

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır ?

kolay lokma yapımı

Gerekli Malzemeler ;

? 3,5 su bardağı un

? 2 su bardağı su

? 1 paket instant maya

? 1 tatlı kaşığı toz şeker

? 1 silme çay kaşığı tuz

Şerbeti İçin ;

? 2 su bardağı şeker

? 1 dilim limon

? 1,5 su bardağı su

Hazırlanışı

? Tatlımızın yapımına önce şerbetinden başlıyoruz. Bir tencerenin içine tüm şerbet malzemelerini bırakıp , şerbet kıvamına gelene kadar kaynatıyoruz.

? Şerbet iyice kaynayıp, kıvam alınca ocağın altını kapatıp, şerbeti soğumaya bırakıyoruz.

? Şerbet bir kenarda soğuya dursun, biz lokmanın hamurunu yapmaya başlayalım.

? Bir yoğurma kabının içerisine tatlının hamuru için gerekli olan tüm malzemeleri bırakıp iyice karıştırıp, yoğuruyoruz.

? Elde edeceğimiz hamur, kek hamurundan biraz daha kıvamlı olacak.

? Hazırlamış olduğumuz hamurun ağzını kapatıp, mayalanması için 1 saat dinlendiriyoruz.

? Bir tencerenin yarısına kadar sıvı yağ bırakıp, ocağın altını yakıp, yağı kızdırıyoruz.

? Hamurdan bir parça alıp, avucumuzu yumruk yapıp, yağa batırmış olduğumuz tatlı kaşığını yumruğun üzerine çıkan hamuru alıp, kızgın yağın içerisine atıyoruz.

? Yağın içerisindeki lokmaları ara ara karıştırarak her iki yüzünü pişirdikten sonra yağdan çıkartıp, şerbetin içine 2 dakika bırakıp, hemen ardından bir kevgir yardımı ile şerbetten çıkartıp , servis tabağına alıyoruz.

? Elimizdeki hamur bitine kadar önce kızgın yağa atıp kızartıp, 2 dakika şerbetin içinde bırakıp, ardından hemen servis tabağına alıp, işlemi tamamlıyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?