Muharrem Nedir ? Muharrem Ayı ve Önemi

2023 Muharrem ne zaman başlıyor ? Hicri yılbaşı ne zaman ? 2023 Aşure günü ne zaman ?

Hicri yılbaşının başlangıcı kabul edilen Muharrem ayı 19 Temmuz 2023 Çarşamba ( yani bugün ) başladı. Biliyorsunuz Muharrem ayının 10 günü Aşure günüdür. Buna göre 28 Temmuz 2023 Cuma Aşure günü.

Bu arada Aşure yapmak isteyenler için ” Klasik Aşure Nasıl Yapılır ? Aşure Tarifi ” ne bakabilirsiniz.

Muharrem Nedir ?

Muharrem’in sözcük anlamına baktığımızda şu tanım karşımıza çıkmaktadır. “Haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarındaki muharrem savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır.

Muharrem Nedir ? ”, diye sorduğumuzda ise karşımıza şöyle bir tanım çıkmakta.
“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (sas) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202;). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Hicrî takvimde yer alan ay isimlerinin milâdî V. yüzyılın başlarında Hz. Peygamber’in baba tarafından beşinci dedesi Kilâb b. Mürre tarafından belirlendiği nakledilmektedir.

Muharrem Ayı ve Önemi

Muharrem, Kurban Bayramı ve hac ibadetinin kendisinde gerçekleştiği Zilhicce’den sonra gelen kutlu bir aydır. Allah Tealâ tarafından hürmete layık aylardan biri olarak belirtilen Muharrem ayını Peygamberimiz de (sas), “Allah’ın ayı” olarak nitelendirmiş ve Ramazan orucundan sonra en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. (Müslim, Sıyâm, 202)

  • Muharrem, hicri yılın da ilk ayıdır.
  • İslam tarihi açısından bir milat ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden hicret bu ayda gerçekleşmiştir.
  • Hz. Ömer’in halifeliği devrinde 17 (638) yılında Resûl-i Ekrem’in Mekke’den Medine’ye hicretinin resmî takvim başlangıcı olarak kabul edilmesiyle Muharrem hicrî yılın ilk ayı olarak belirlenmiştir.
  • Muharrem ayının onuncu günü de tarihimizde ve hafızalarımızda derin bir hüzün ile yer eden Âşûrâ günüdür. Bu elim günde, Sevgili Peygamberimizin torunu ve Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın gözünün nuru olan Hz. Hüseyin Efendimiz, yanında bulunan yetmişten fazla Müslüman ile birlikte Kerbelâ’da şehit edilmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?