Öksürüğü Kesen 5 Şifalı ” Bitki Çayı ”

Malum havalar iyiden iyiye soğumaya başladı. Havaların soğuması ve kışın yaklaşması ile birlikte hemen hemen herkeste bir üst solunum rahatsızlığı belirgin olmaya başladı. Kimi grip ve nezleden rahatsızken, kimi ise öksürten şikayetçi.

Bizlerde hem sağlığımızı korumak hem de öksürüğe iyi gelecek olan bitki çayları hangileridir, diye bir araştıralım, istedik.

 Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları 

 Ardıç 

ardıç çayı, kullanımı ve faydaları

Ardıç, cilt hastalıklarından tutunda kansızlığa kadar birçok faydası var. Aynı zamanda soğuk algınlığına iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. Eğer öksürüğünüzü doğal yollardan kesmek isterseniz, bir miktar ardıcı ezerek sulu bir kıvama getirin ve tüketin.

  Andız Otu  

andız otu neye iyi gelir

Üst solunum rahatsızlığına iyi gelen diğer bir şifalı bitki ise andız otudur. Hem öksürüğü giderir, hem de balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Terlemeye de yardımcı olur. Andız otunu iyice ezerek içine birazda bal katarak tüketirseniz, faydasını daha çok görürsünüz.

 Portakal Suyu 

portakal öksürüğe iyi gelir mi

Bildiğiniz gibi portakal C vitamini yönünden oldukça zengindir. Grip ve nezle olduğumuzda mümkün oldukça bol miktarda portakal ya da portakal suyu tüketmeye özen gösteririz. Peki, portakal suyu ve bademin öksürüğe iyi geldiğini biliyor muydunuz ? Bunla ilgili hemen sizlere bir tarif verelim. Birkaç tane bademi blendırdan geçirin. Blendırdan geçirmiş olduğunuz bademleri bir bardak portakal suyunun içine katın ve karıştırın.

Kekik Çayı 

kekik çayının faydaları

Kekik çayının faydalarını saymakla bitmez. Öksürükten tutunda bronşit gibi birçok hastalığa iyi gelir. Bizden sizlere küçük bir tavsiye taze ya da kurutulmuş kekiği mutlaka mutfaklarınız da bulundurun.

   Meyan Kökü 

öksürüğe iyi gelen bitki çayları meyan kökü

Balgam söktürücü ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?