Tatile Çıkmadan Önceki Son Adım : ”Detoks ”

Detoks Önerileri ve Tarifleri

Bayram tatiline ve yaz tatiline çıkmadan önceki son adım olarak detoks önerileri ile bugünkü yazımızla sizlerle birlikteyiz. Bir taraftan vücudunuzu toksinlerden arındıracak bir taraftan da vücudunuzdaki fazla suları atmak için bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Hazır bayram tatili ve yaz tatili yaklaşmışken işinize oldukça yarayacak olan birbirinden özel detoks tariflerini sizler için bir araya getirdik.

Sevgili arkadaşlar, öncelikle neden detoks yapmamız gerektiği, detoksun nasıl yapıldığına kısaca bir değinip, ardından birbirinden özel tariflere geçelim.

Neden Detoks Yapmalıyız ? Detoks Nasıl Yapılır ?

Bildiğiniz üzere günlük olarak tüketmekte olduğumuz yiyecek ve içecekler, tükettiğimiz ilaçlar, kullanmakta olduğumuz kozmetik ürünler, hatta solumakta olduğumuz hava vücudumuzda toksinlerin oluşmasına neden olmaktadır. İşte vücudumuzda birikmeye başlayan bu toksinleri atmak için detoks yapmamız gerekir.

Aklınızda bulunsun ; diyet yaptığınız dönemlerde yada bunun dışında vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak için ve hafiflemek için detoks yapmanızda fayda var. Gelelim, nasıl detoks yapacağımıza. 🙂

Detoks Önerileri

Sevgili hanımlar ve beyler, doğal bir şekilde vücudunuzu arındırmak istiyorsanız, öncelikle trans yağlar içermekte olan gıdalardan uzak durmalısınız. Mümkün oldukça detoks yaptığınız süreçte süt içeren ve glutenli gıdalardan 2 hafta boyunca uzak durmanız, iyi bir detoks yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlığımız açısından günde en az 2 litre su tüketmek oldukça faydalıdır.

Bu süreçte protein açısından oldukça zengin olan balık ve kırmızı et tüketmekte fayda var. Lif kaynağı açısından sindirimi kolay olan mercimek, fasulye gibi baklagiller tüketebilirsiniz.

Bu süreçte sebzeler favoriniz olmalı. Detoksunuza hız kazandırmak adına brokoli, ıspanak ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmekte fayda var.

Son olarak uykudan da kısaca bir bahsedelim. Dilediğimiz ideal vücut endeksine ulaşmak aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirmek için günde en az 6 – 8 saat uyumalıyız.

Şimdi gelelim, beklediğiniz tarifler. Tarifleri kaydetmeyi unutmayın . 😉

Size Özel Detoks Tarifleri

  • Yaza Özel Karpuzlu Detoks
karpuzlu detoks suyu tarifi

Gerekli Malzemeler ;

✍ 4 su bardağı su

✍ 1 su bardağı doğranmış karpuz

✍ 1 avuç dolusu kadar taze nane

Hazırlanışı ;

? Önce doğranmış karpuzu blendardan geçiriyoruz.

? Püre haline getirmiş olduğumuz karpuzun üzerine su ekleyip bir güzel karıştırıyoruz.

? Son olarak nane yaprakları içine ekliyoruz.

  • Güzel Bir Zencefilli Detoks Yapalım
maydanozlu zencefilli detoks suyu

Gerekli Malzemeler ;

✍ 1 litre su

✍ 1 tane salatalık

✍ 1 avuç kadar taze nane

✍ 1 çay kaşığı himalaya tuzu

✍ 2 parça zencefil kökü

Hazırlanışı ;

? Zencefil ve salatalığı bir güzel doğrayıp, suyun içerisinde bekletiyoruz.

? Sonra suyun içerisine himalaya tuzunu naneyi atıyoruz.

? Hazırlamış olduğumuz suyu 1 gün bekletiyoruz. Ertesi günü tüketiyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer DETOKS tarifleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?