Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Kimdir ?

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında yapılan uzay yolculuğu 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece saat 00.49 da başladı. Sevgili Astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydan gönderdiği ilk mesaj ise şu oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal’in ” İstikbal Göklerdedir ”

Uzaya yolculuğu gerçekleştiren ilk Türk olan sevgili Alper Gezeravcı’nın hayatı, birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Bizde sevgili okuyucularımız için hemen bir araştırma yaptık. Araştırma sonuçlarımızı sıcağı sıcağına sizlerle paylaşıyoruz.

Sevgili Alper Gezeravcı,2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde Yörük kökenli bir aile de gözlerini dünyaya açtı. Babasının mesleği icabı, çocukluk ve gençlik yılları Türkiye’nin farklı illerinde geçti.

Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda yedi yıl kaptan pilotluk yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?