Bağışıklığı Güçlendirmek için Altın Kurallar

Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Yapmanız Gerekenler

COVID -19 gün geçtikçe daha çok insanın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlara göre aynı miktarda ve özelliklere virüs ile karşılaşan iki insandan birinin eğer bağışıklık sistemi güçlü ise hastalığa yakalanmadan kurtulabilirken , bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanda hastalığa yakalanabiliyor.

Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabiliriz. Bu konuda işin uzmanına başvuralım. Bu konuda bilgilendirmek üzere Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk önerilerini sizlere aktarıyoruz.

Yeteri Miktarda Sıvı Tüketimi

Zayıf bir bağışıklık sisteminin başlıca nedenleri arasında vücudun susuz kalması olabilir. Biliyorsunuz vücutta biriken toksinlerin atılması için yeteri miktarda su tüketmemiz gerekir. Bu nedenle de bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde bol su tüketmek gerekir. Bu arada çay ve kahve tüketimi idrar miktarını artırdığından dolayı vücut susuz kalma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bunun yanı sıra belli bir miktarın üzerinde taze sıkılmış meyve suyu tüketimi de önerilmemektedir.

bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler

Beslenmeye Dikkat

Bağışıklık sistemimizi en çok etkileyen faktörler arasında dengeli, düzenli ve doğru beslenme yer almaktadır. Taze ve mevsiminde tüketilen gıdalardan fayda görmek daha yüksektir. Ağız, mide, bağırsak gibi sindirim sistemini sağlıklı tutmak , enfeksiyonlara karşı korumak için A vitamini tüketilmeli. Antikor oluşumunu uyarıp bağışlıklığı güçlendirmek için C vitamini tüketebilirsiniz. E vitamini yönünden zengin aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip fıstık, fındık, badem, ayçiçeği gibi kuru yemişler tüketebilirsiniz.

Uykunuza Dikkat Edin Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Sizlerinde bildiği gibi bağışıklık sistemini güçsüz düşüren nedenler arasında fiziksel ve psikolojik stresler bulunabilmektedir. Özellikle bugünlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü gibi viral hastalıkların salgın olduğu bu dönemde uzun çalışma saatleri, yeteri kadar dinlenememe gibi nedenlerden dolayı fiziksel stres altında olan kişilerin hastalanma olasılıkları artmaktadır. Eğer yeterli aynı zamanda kaliteli bir uyku uyumadığınız takdirde bağışıklık sisteminiz belirli bir düzeyde bozulacaktır.

Hareket Edin

Genel olarak baktığımızda sağlıklı yaşam amacıyla düzenli olarak egzersiz yapan bireylerin uzun sürede bağışıklık sisteminin güçlendiğini görmekteyiz. Tabi egzersizle birlikte yeteri miktarda besin ve sıvı tüketilmesi aynı zamanda dinlenmede oldukça önemlidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?