Hamileliğin Son Üç Ayı

Sevgili anne adayları, hamileliğin ilk 6 ayını geride bıraktık. Bu süreç içinde ne gibi durumlar ile karşılaşabileceğiniz konusunda bazı bilgileri geçen konularımızda sizlerle paylaşmıştık. Şimdi sırada hamileliğin son üç ayında ne gibi durumlar ile karşılaşabileceğiniz konusunda bazı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Son Üç Ay ( Üçüncü Trimester )

Gebelik sürecinin son 3 ayına girdiğiniz zaman aldığınız kilolar karnınızın etkisi ile hareketlerinizde bir yavaşlama olur. Bu süreçte daha sık belinizin ağrıdığını, kas kramplarınızın arttığını hissedersiniz. Aynı zamanda daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. İçinizdeki canlının daha da büyüdüğünü aynı zamanda vuruşlarını daha kuvvetli hissetmeye başlarsınız. Bu süreçte bebeğiniz göz kapakları hareket kazanmış, akciğerleri hava ile karşılaşmak için son gelişmelerini tamamlamaktadır. Hem kendiniz için hem de bebeğiniz için bu süreçte daha sık doktor kontrollerinizi yapmanızı öneririz.

Gebeliğin son üç ayında bazı anne adaylarında şu durumlar görünebilmektedir.

? Tansiyon yükselmesi

? Ayak bileğinde ödem

? Sancıların daha sık hissedilmesi

? Akıntı

gibi durumlar söz konusu olmakta. Bu durumlarda mutlaka doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Doğuma yaklaşıldığı bu dönemlerde bir taraftan bebek için alışveriş, bir taraftan doğumun nasıl gerçekleşeceği gibi bir takım sorular aklınızda dolaşıp durduğundan dolayı anksiyeteye neden olabilir. Kendinizi biraz daha rahat, doğuma biraz daha hazırlıklı hissetmek adına, doğumunuzu nasıl gerçekleştirmek istediğinizi, sizin için en iyi doğum yönteminin ne olacağı hakkında soruları, doktorunuzla enine boyuna konuşup, hem kendinizi rahatlatın, hem de doğuma daha rahat girin.

Konuyu burada noktalarken, önemli bir hatırlatma da bulunalım. Normal doğum genelde 37. hafta sonrası herhangi bir zamanda gerçekleşebileceğini unutmayın.

Sağlıklı Bir Şekilde Bebeğinizi Kucağınıza Almanız Dileğiyle…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?