Kahveli Bardak Tatlısını Mutlaka Denemelisiniz !

Yeni bir güne kahve yanında birkaç küçük tatlı atıştırmalıklar ile başlamayı tercih edenler için nefis bir tatlı tarifimiz var. Birazdan sizler ile paylaşacağımız kahveli bardak tatlısı ile bir taraftan tatlı krizinizi bastıracaksınız, bir taraftan kahve keyfinize farklı bir aroma katacaksınız. Bu tarifi merak edenlerle birazdan mutfakta buluşalım. 😉

Kahveli Bardak Tatlısı Tarifi

👉 1 yemek kaşığı Türk kahvesi

👉 2 yemek kaşığı kakao

👉 900 ml süt

👉 3 tane yumurta sarısı

👉 1,5 su bardağı şeker

👉 6 yemek kaşığı mısır unu

👉 75 gr tuzsuz tereyağı

👉 1 paket vanilya

kahveli bardak tatlısı

Hazırlanışı

👍 İlk etapta vanilyalı muhallebiyi hazırlıyoruz. Bunun için bir tencerenin içine yarım su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı mısır unu, 1 + 1/ 4 sütü bırakıp, iyice karıştırıyoruz.

👍Bu karşımın içine 1 tane yumurta sarısı ekleyip, orta ateşte karıştırarak pişiriyoruz.

👍 Pişme işlemi tamamlandıktan sonra tencereden ocağı alıp, tencerenin içine 2 yemek kaşığı tereyağını ve vanilyayı ekleyip, bardaklara pay ediyoruz.

👍Şimdi sırada kahveli katın hazırlığı var. Bunun için bir tencerenin içine yarım su bardağı şekeri, 2 yemek kaşığı mısır unu ve sütün 1/3 ekleyip , iyice çırpıyoruz.

👍 İyice çırptıktan sonra 1 yumurta sarısı ekleyip, orta ateşte koyu hale gelene kadar pişiriyoruz.

👍 Koyu hal aldıktan sonra ocağın altını kapatıp, tencerenin içine 2 yemek kaşığı tereyağını ve Türk kahvesini de ekleyip, bir güzel karıştırıyoruz.

👍 Karışım soğuduktan sonra vanilyayı katıp, üzerine aktarıyoruz.

👍 Son aşama çikolatalı kat. Bu aşamada bir tencerenin içine kalan şekerleri ilave ediyoruz. Üzerine mısır ununu ekleyip, yavaş yavaş sütü ilave edip, karıştırıyoruz.

👍 Orta ateşte iken kalan yumurtanın sarısını da ekleyip, koyu bir hal alana kadar pişiriyoruz.

👍 Geri kalan tereyağını ve kakaoyu da ekleyip soğumaya bırakıyoruz.

👍 Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra bardaklara pay edip, 2 saat buzdolabında bekletiyoruz.

👍 Servis ederken damak tadınıza göre ister çikolata parçaları ile, ister krem şanti ile, isterseniz farklı şekillerde son dokunuşunuzu yapabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?