Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 3 Yolu

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Uzun yaz günlerini geride bırakıp, kısa günlerin başladığı bu sonbahar mevsiminde , bu günlerde mevsimsel depresyon diye nitelediğimiz sonbahar depresyonu çoğumuzun gündeminde yer edinmeye başladı.

Bu geçiş mevsiminde sonbahar dekorasyonundan nasıl kurtulabiliriz, diyenler için birkaç önerimiz olacak.

Şöyle bir dışarı manzaraya baktığımızda dalından sarılıp birbir yerlere dökülmeye meyilli yapraklar, rüzgarın etkisi ile etrafta uçuşmaya başlıyor. Kimileri için sonbahar mevsimi çoğu başlangıçlar için çok büyük bir fırsat olsa da , güneş ışınlarının erkenden uykuya doğru yönelmesinden dolayı ister istemez birçoğumuzun biyolojik anlamda dengemizi bozmakta. İşte bu duruma sonbahar depresyonu diyoruz.

Eğer sizlerde son dönemlerde bir iş yaparken motive olmakta zorlandığınızı hissediyorsanız, gün içerisinde mutsuz olduğunuzu düşünüyorsanız, birazdan mevsimsel depresyon için önereceğimiz öneriler sayesinde sonbahar güneşinin sıcaklığını teninizde hissedip, kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Meditasyon

depresyona karşı pilates

Yoğun bir günün ardından pilinizin bittiğini düşünüyor ve kendinizi şarj etmek istiyorsanız, son dönemlerde stres ve kaygı bozukluğu konusunda oldukça etkili olan yoga veya pilates yapmanızı öneririz. Yakın bir zamanda yapılan araştırmaya göre meditasyon sırasında yapılan nefes egzersizi sayesinde sinirler yumuşayarak gün içerisinde vücudunuzda biriken negatif enerji dışarı atılıyor.

Kahkahalarınız Havada Uçuşun

sonbahar depresyonu yaşamamak için birkaç öneri

Sıcak havalardan soğuk havalara geçilmesi ile birlikte günlük hayatınızda ruhunuzda melankoli haller olabilir. Daha kısa bir süreye kadar sizi sevindiren mutlu edilen şeylere karşı bugünlerde tepkisiz kalabilirsiniz. Dışarı çıkıp, sevdiklerinizle birlikte aktivitelere katılmak içinizden gelmeyebilir. İşte tam bu atmosferi tersine çevirip, neşenizi yerine getirip kendinizi mutlu etmek için iyi bir komedi gösterisi sizin keyfinizi yerine getirecektir.

Beslenmeye Dikkat

sonbahar depresyonu ve beslenme

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre mevsim geçişleri sırasında birçok kişi, başta tatlı olmak üzere bol karbonhidratlı yiyecekler tükettiklerinde kendilerini daha mutlu hissedeceklerini düşünürler. Kısa bir süreliğine de olsa , bir enerji artışı yaşandığı doğrudur. Ama bunun sonucunda enerji artıcı yaşatan besinler, kalori olarak sizlere geri dönüş yapmakta. Bu noktayı göz önüne alarak, mevsim geçişleri sırasında daha çok vitamin ve protein bazlı beslenerek hem ruhen hem de fiziken kendinizi koruyabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?