Aloe Vera Mucizesi ile Tanışmaya Hazır mısınız ?

Aloe Vera Faydaları

Doğanın bize sunmuş olduğu Aloe Vera mucizesi ile tanışmaya hazır mısınız ? Her evde bulunması gereken faydaları saymakla bitmeyen Aloe Vera bitkisini sizler için mercek altına aldık.

Geçmişten günümüze kadar uzanan pek çok sağlık sorununa iyi gelen aynı zamanda cilde faydası olan bu bitkinin, Antik Mısır‘da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz ? Zambakgillerden olup, kaktüse benzeyen Aloe Vera bitkisi, sıcak ortamı sevdiği gibi evin balkonunda rahatlık yetiştirebilirsiniz. Bakımı kadar kullanımı da oldukça kolaylıdır. Aloe Vera bitkisinin yaprağının kök kısmını kesip , yaprağın içinde bulunan jeli kolaylıkla sıyırıp çıkartabilirsiniz.

aloe vera jeli kullanım alanları

Aloe Veranın İçeriğinde Neler Bulunur ?

A, C, E , B1, B2, B3, B6 , salasilik asit, folik asit ve kolin gibi birçok bileşen bulunmaktadır. Aloe Vera mineral bakımından oldukça zengin olup, demir, çinko, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum ve bakır içermektedir.

Aloe Veranın Vücudumuza Faydaları Nelerdir ?

En etkili olduğu alanların başında yanıklar gelmekte. Evde yaşanabilecek küçük bir yanık durumunda ilk müdahale olarak Aloe Vera bitkisinden çıkartacağınız jeli yanığa sürebilirsiniz.

Aloe Veranın ; sindirim sistemini kuvvetlendirdiğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini , mide rahatsızlığını azaltığını , enfeksiyon oluşumunu engellediğini , metabolizmanın hızlandırdığını, bağırsak mantarlarını giderdiğini biliyor muydunuz ?

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir ?

Aloe Veranın en çok kullanıldığı alanların başında cilt gelir. Son zamanlarda güzellik ve kozmetik dünyasının sıklıkla bu bitkiden yararlandığını duymaktayız. Nemlendirici ürünlerden tutunda, şampuanlara kadar, koruyucu kremlerden tutunda toniklere kadar pek çok bakım ürünlerin içerisinde bu bitkinin yer aldığını görmekteyiz.

Selülitlere Karşı Aloe Vera

Selülitli bölgeye Aloe Vera jeli ile dairesel masaj yaparak sürüldüğü taktirde gözle görünür bir azalmanın olduğu gözlemlenmiştir. Hemen bu noktada şu önemli hatırlatmayı yapmakta fayda var. Selülitte karşı herhangi bir bitki tek başına etkili olmaz. Öncelikle sağlık açısından doğru bir beslenme alışkanlığı edilmeli, ardından egzersizlerin yapılması gerektiğini unutmamak gerekir.

Yaşlanma Karşıtı

Yapılan çalışmalar sonucu Aloe Veranın içerisinde bulunan bileşimlerin yaşlanmaya karşı yani anti – aging özelliği bulunmaktadır. Aloe Vera jelini düzenli olarak kullanan kadınların vücutlarında daha fazla kolajen üretildiğine rastlanmıştır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?