Clean Eating Nedir ? Clean Eating Beslenme Nasıl Olur ?

Clean Eating ” kelimesini belki aramızda ilk defa duymuş olanlarınız olabileceği gibi, daha önce duymuş olanlarımızda vardır. Biz hem duyanlar için hem de bu konuda bilgilerini tazelemek isteyenler için Clean Eating Beslenme türünü kaleme alalım, istedik.

Sağlık, diyet ve beslenme türlerini yakından takip edenler , farklı zamanlarda, farklı beslenme türlerinin ön plana çıktığını bilirler. Bugünlerde Clean Eating ( temiz beslenme ) türü beslenme oldukça popüler.

 Clean Eating Beslenme Nedir ? 

temiz besinler

Bu beslenme türünü kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz. Genel olarak paket halinde olan yiyecek türlerinden aynı zamanda işlenmiş yiyeceklerden mümkün oldukça az tüketmek anlamına gelmektir. İşlemiş, hazır ve paketlenmiş yiyecekler yerine daha doğal halde bulunan besinler tüketilmesi öneren bir beslenme türüdür.

Tabi bu tamına dayanarak sadece yiyeceklerin çiğ olarak tüketilmesi manası çıkartılmamalı. Burada temel amaç evde pişirilen yemeklerin mümkün oldukça renklendirici, koruyucu ve katkı maddeleri kullanmadan en sade hali ile pişirilmesidir.

Bu beslenme türü iki temel prensibe dayanmaktadır. Mümkün oldukça doğal beslenmek, koruyucu, tatlandırıcı ve katkı maddelerinden uzak durmaktır.

İkinci prensibi ise mümkün oldukça şeker tüketimini en aza indirmektir. Yani hazır soslardan, kurabiye, kek, bal gibi paketli besinleri tüketmekten uzak durulmalı.

 Clean Eating Sağlıklı mı ? 

Bu soruyu bir araştırma sonucuna dayandırarak cevaplandıralım. American Journal of Clinical Nutrition tarafından yapılan araştırma sonuçlarına dayanarak , satın alınan gıdaların kalorileri % 75’den fazlası işlenmiş besinlerden gelmektir. İşlenmiş olan besinleri doğal besinler ile karşılaştırdığımızda daha fazla yağ, tuz ve şeker oranı içermektedir. Sizlerinde bildiği gibi aşırı oranda şeker, tuz ve yağ içeren besinler sağlığımıza zararlıdır.

Bu verilerden şu sonuçları çıkartabiliriz. Eğer beslenme konusunda kendimize çok fazla katı kurallar koymadığımız taktirde her besin grubundan dengeli bir şekilde tükettiğimiz taktirde dengeli ve sağlıklı beslenmemiz mümkün.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?