Depresyondan Kurtulmanın 5 Pratik Yolu

Depresyondan Korunmak İçin 5 Adım

Davranış Araştırma ve Terapileri Merkezi ( DATEM) Kurucusu Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu depresyondan korunabilmemiz yapabileceklerimizi anlatıyor.

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD- 19 nedeniyle gün geçtikçe evlerimizden dışarıya çıkamaz olduk. Başta kısa bir dinlenme gibi görsek de, gün geçtikçe evde kalma süreci artıkça günlük rutinimiz sekteye uğramaya başladı. Bu durumda bizleri depresyona doğru sürüklemeye başlıyor.

Peki, depresyona girmemek veya depresyona girdiğimizde bu durumdan kurtulmak için neler yapabilir. Hemen bu nokta sözü işin uzmanına bırakıp, neler yapabileceğimizi sizlere aktarıyoruz.

İlaçsız Depresyondan Kurtulmanın Yolları

depresyondan korunma yolları

? Günlük Planlar Hazırlayın

Gün içerisinde yapmanız gereken işlerin bir listesini hazırlayın. Bugünlerde home ofis çalışıyorsanız günlük görüşmelerinizi ve yazışmalarınızı günlük yapılabilecekler listesine ekleyin.

? Kendinizi Ödüllendirin

Bugünlerde rutin günlüğünüzü sürdürebilir hale getirmek için zorlandığınız durumları gerçekleştirdiğiniz zamanlar kendinize küçük küçük ödüller verin. Mesela sosyal medyaya girmek, sevdiğiniz tatları denemek gibi.

? Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Öncelikle tükettiğiniz besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edin. Günlük beslenme rutininiz 3 ana öğün 2 ara öğün olacak şekilde ayarlayın. Uzun bir süredir aklınızda sağlıklı bir beslenme türü var ise bunu hayata geçirebilirsiniz.

? Hareketsiz Kalmayın

Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan evde spor yapmayı ihmal etmeyin. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz size hitap eden spor dalı için sosyal medya kanallarından yararlanarak derslere katılabilirsiniz.

? Corona Virüs Kaygınızı Yönetin

Dönem dönem kaygı hissetmeniz normal bir durum. Bu durumu önerilen tedbirleri almak için kullanın. Kaygıyı ortadan kaldırmak çabasına girmek yerine, onu kendi açınızdan toleransını artırın. Her söylentiye kulak asmayın. Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri sadece güvenilir kaynaklardan takip edin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?