Dr. Mehmet Öz’den Noni Meyvesi ve Faydaları

Morinda Citrifolia - Hint Dutu - Noni Meyvesi

Sevgili hanımlar hatırlayacağınız üzere bir önceki yazılarımızda ünlü top model Miranda Kerr doğal güzellik sırrının 12 yaşından beri içmekte olduğu  noni meyvesinin suyuna borçlu olduğunu söylemiştik. Birçok ünlünün de bugünlerde bu meyveyi sık sık gündeme getirmesinden yola çıkarak yönümüzü bu meyveye çevirdik.

Gerçekten bu meyve denildiği kadar cildimize faydalı mı, genel sağlığımıza ne gibi fayda sağlıyor diye araştırırken, karşımıza dünyaca ünlü Dr. Mehmet Öz‘ün programına rastladık. Hiç vakit kaybetmeden bu meyve ile ilgi Dr. Mehmet Öz’ün konukları ile birlikte programda anlattıklarını sizlerle paylaşmak istedik.

Noni Nedir ?

noni meyvesi ve faydaları dr. öz showBilimsel adını Morinda Citrifolia olarak bilinen Noni diğer bir adıyla Hint dutu , Pasifik Okyanusundaki volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal bir şekilde yetişen tropikal bir meyvedir. Buranın yerlilerince asırlardır, koruyucu ve iyileştirici bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır.

Bu meyveyi bu kadar güçlü yapan nedir, diye baktığımızda şu bulgularla karşılaşmaktayız.

? Hücrelerdeki yaşlanma sürecini geciktiren antioksidanlar içermektedir.

? Birçok kronik hastalık riskini en aza indirgemeye yardımcı olmakla birlikte enfeksiyon giderici etkilere sahiptir.

? Bazı kanser türlerinde karşı koruyucu etkenlere sahiptir.

? Noni meyvesi , hem içten, hem de  dıştan fayda sağlayan etkilere sahiptir.

? İçten sağladığı etkiler arasında şunları sayabiliriz. Kalpte anti oksitlenme sağlar. Oksitlenme kandaki yağların paslanmasını önler.

? Kan şekerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

? Noni içerisinde barındırdığı birçok enfeksiyon önleyici bileşimler barındırmaktadır. Bünyesinde barındırdığı bu bileşimler, eklemlerdeki şişkinliği , ağrıları ve iltihabı azaltmaya büyük yardımcı olur. Eklem ağrıları için, bu meyvenin suyunu içebilirsiniz.

? Dıştan sağladığı etkiler arasında ise şunlar yer almakta. Dış görünümüzdeki yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir.

? Biraz öncede bahsettiğimiz gibi içerisinde barındırdığı antioksidan ve enfeksiyon önleyici bileşimler cildimize fayda sağlamakta.

? Antioksidanlar deri hücrelerindeki yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olmakta.

? Enfeksiyon önleyiciler , pürüzsüzlükleri ve kızarıkları azaltmaya yardımcı olur.

? Cildi pürüzsüz hale getirmeye de yardımcı olur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?