Keratin Bakımı Hakkında Bilmediğiniz Sırları Açıklıyoruz !

Bugünlerde saçınızın yıpranmış, canlılığı kaybetmiş ya da mat bir görünümde olduğunu mu düşünüyorsunuz ? O zaman saçlarınıza bakım zamanı gelmiştir. Nasıl bir bakım mı yapacağız. Keratin bakımı ile saçınıza istediğiz dolgunlu, hacimi ve parlaklığı kazandırabilirsiniz.

Öncelikle keratin ne olduğunu açıklayarak konumuza giriş yapalım.

Keratin Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Hem saçın, hem cildin hem de tırnakların ana bileşeni keratindir. Saçlarımızın hem iç hem de dış yapısında keratin protenleri bulunmaktadır.

Diyelim ki, saçlarımızda yeteri miktarda keratin bulunmuyor. Bu durum neye sebep olur ? Saçlarda keratinin az olması durumunda, saçlarımızın olduğundan zayıf aynı zamanda cansız bir görünümde olur. Hem bu görünümü ortadan kaldırmak adına hem de saçlarımızın sağlıklı bir şekilde hızlaca uzaması için keratin bakımı yaptırmalıyız.

Evde Keratin Bakımı Yapılabilir mi ?

Evde keratin bakım ürünleriniz varsa kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ama daha etkili bir sonuç elde etmek isterseniz kuaförünüzde yaptırmanızı öneririz. Hemen burada bir parantez açıp, kuaförlerde nasıl keratin bakımı yapıldığını açıklayalım.

4 Adımda Keratin Bakımı Nasıl Yapılır ?

  1. Adım : Öncelikle saçlar bir güzel yıkanır.
  2. Adım : Saçlar yıkandıktan sonra keratin bakımı saça uygulanır. Eşit oranda tüm saça iyi bir şekilde dağılması için parçalar halinde uygulanır.
  3. Adım : Saçın tamamına keratin bakımı uygulandıktan sonra 30 dakika bu şekilde bekliyoruz.
  4. Adım : Son olarak saç düzleştirici yardımı ile saçlar düzenli bir şekilde düzleştirilir.

An itibarıyla keratin bakımını uygulamış bulunmaktayız.

keratin bakım aşamaları

Keratin Bakımının Saça Ne Tür Faydaları Var ?

  1. Konunun başında da belirtiğimiz gibi saçlarınız olduğundan daha canlı, dolgun, hacimli ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur.
  2. Saçlarınızın aşırı elektriklemesini ve kabarmasını önler.
  3. Eğer saçlarınız ince telli ise, bu saç bakımı sayesinde saç telleriniz kalınlaşacaktır.
  4. Biliyorsunuz saçlarımız, boyadan, kimyasal ürünlerden ve dış etkenlerden dolayı yıpranıp hasar görebiliyor. Yıpranmış saçları onarmak için keratin oldukça ideal bir saç bakımı.
  5. Kırılma ve kopma gibi durumlar ile karşılaşıyorsanız, bu duruma, bu uygulama ile son verebilirsiniz.

Keratin Bakımı Hakkında Merak Edilen Sorular

Soru 1 : Saçıma keratin bakımı yaptırdım, diyelim. Saçımı kaç gün yıkamamam gerekir ?

Saçlarınıza keratin bakımı yaptırdıktan sonra birkaç gün saçlarınızı kesinlikle yıkamıyorsunuz. Yaptığınız bakımdan maksimum derece yararlanmak istiyorsanız, birkaç gün boyunca saçını, buhardan, nemden ve yağmurdan da uzak tutmalısınız.

Soru 2 : Yaptırdığım keratin bakımın etkisi ne kadar sürmekte ?

Bu soruya net bir bilgi vermeden önce , şu önemli hatırlatmayı yapmakta fayda var. Saçınızın cinsine ve yıpranma oranına bu süre değişmektedir. Aynı zamanda saçınızın cinsine ve uzunluğuna görede süre değişmektedir. Genel olarak 3 ay gibi bir süre etkisi sürebilir, diyebiliriz.

Soru 3 : Saçlarım boyalı, keratin bakımı yaptırabilir miyim ?

Biliyorsunuz, boyadan dolayı kimyasal yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için keratin bakımı yapabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?