Keyif Verici Okuma Köşeleri İçin 4 Dekorasyon Önerisi

Evinizde keyif verici, aynı zamanda stil sahibi bir okuma köşesi kurgulamaya ne dersiniz ? Okuma köşesinde yapacağınız birkaç etkili dokunuş ile mekanın ambiyansını yenileyebilirsiniz. Bu konuda size ilham vermek adına okuma köşesi ile ilgili dekorasyon önerilerine göz atabilirsiniz.

Bir tarafta keyifle okuduğunuz kitaplar, bir tarafta okunmak için sırasını bekleyen kitaplar. Kitaplarınız için yaşam alanınızda güzel bir okuma köşesi yada kütüphane oluşturmayı düşündüğünüzü varsayalım. Yaratıcı, keyif verici bir o kadarda okumaya teşvik edecek bir kütüphane oluşturmak için ne yapabilirim ? Hemen bu konuda sizlere ilham verecek birkaç öneride bulunalım.

Evde Okuma Köşesi Oluşturmak İçin Kütüphane Önerileri

evde okuma köşesi nasıl dekore edilir

Kitaplarınızı Yerleştirirken Şunlara Dikkat Edin

Mevcut olan kitaplığınızı elden geçirerek yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Şuan için kullanmakta olduğunuz kitaplığınız boyanabilir özelliğe sahip ise, renk değişikliğine gidebilirsiniz. Renk konusunda küçük bir öneride bulunalım. Bu sezonun trend renkleri arasında yer alan nefti yeşili rengi ile kitaplığınızı boyayabilirsiniz. Kitaplığımızın rengini değiştirdik, şimdi sırada kitapları yerleştirmekte. Genellikle kitapları dik şekilde sıra sıra yerleştiririz. Bu sıralama genelde monoton bir görünüm oluşturur. Bu monotonluktan kurtulmak için kitapları yatay şekilde , üst üste yerleştirip, kitaplığınıza hareketlilik katabilirsiniz.

Duvar Nişlerinden Yararlanabilirsiniz

Evinizin duvarında niş var mı ? Eğer var ise, burayı güzel bir kitaplık olarak değerlendirebilirsiniz. Niş alanlarına kitaplarınızı yerleştirmeden önce bu alanda küçük bir yenilik yapabilirsiniz. Mesela renkli led aydınlatmalar ile niş alanlarını aydınlatabilirsiniz. Ya da nişleri farklı renklerde boyayabilirsiniz. Kitaplarınızı da kategorilere ayırıp, farklı renkte nişlere yerleştirebilirsiniz.

evde kütüphane tasarımları

Kütüphanenizi Çekici Hale Getirin

Yaşam alanınızın stili modern maskülen bir çizgiye sahip ise, kütüphane alanınızı daha çekici bir hale getirmek için metal raf sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Daha etkili bir alan kurgulamak için şöyle bir yol deneyebilirsiniz. Yüksek tavan algısı oluşturmak aynı zamanda modern çizgiye hitap eden aynı zamanda sınırsızlık hissi uyandırmak için mekanın bir duvarını boydan boya kaplayan metal bir raf sistemi tercih edebilirsiniz. Metal raf sistemini hem kitaplarınızı yerleştirmek hem de dekoratif aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Okuma Köşesini Dekore Etmek İçin Diğer Detaylar

Kitaplık seçimi yapıldı. Kitaplar yerleştirildi. Şimdi birkaç küçük detayı tamamladık mı, keyifle kitaplarımızı okumaya başlayabiliriz. Küçük detayların nelerdir, diye soracak olursanız, hemen kısaca açıklayalım. Akşamları kitap okumanızı kolaylaştırmak için doğru bir aydınlatma seçmek gerek. Aydınlatma konusunda bizim size önerimiz şu olacaktır. Mümkün oldukça okuma koltuğunuzun yanına rahatlıkla yerleştirebileceğiniz bir lambader tercih etmenizdir. Lambader seçerken de gözünüzü yormayacak, yumuşak ışıklı bir lambader olmasına dikkat edin. Okuma koltuğu seçimine gelelim. Mümkün oldukça rahat olmalı. Renk seçimi ise nötr tonlarda seçmenizi öneririz. Bu şekilde koltuk kütüphane dekorunuzun önüne geçmemiş olur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?