Mutlu Yaşamanın Formülü

Sizce, yediklerimiz ruh sağlığımızı etkiliyor mu ? Kendinizi mutlu, hayat dolu hissetmek için ne yiyip, ne içmeliyiz, nelerden uzak durmalıyız ? Ya peki, sizler mutlu olmak , kendinizi iyi hissetmek için neler yapıyorsunuz ?

Kişiden kişiye mutluluğun formülü değişse de, aslında herkesin ortak buluştuğu noktalarda var. Şimdi gelin birlikte, konun başındaki ilk soruya geri dönüp, yediklerimiz ruh sağlığımızı nasıl etkilediği konusunda Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın bu konudaki önerilerine kulak verelim.

Depresyonla Savaşmak İçin Doğru Beslenmek Şart

beslenme ve ruh sağlığı

İş, yaşam ve çevremizdeki bazı faktörler stresle birlikte mutsuzluğu ve depresyonu da bir arada getiriyor. Yaşam şartlar sonucunda yaşanan stresten dolayı, bazen aşırı kilo alma, bazen aşırı zayıflama, erken bulama , dikkat eksikliği , kalp krizinden tutunda, kemik erimesi ve erken yaşlanmaya kadar birçok olumsuzluğa da zemin hazırlamaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre son 25 yılda antidepresan kullanımı % 400 artmıştır. Dr. Ümit Aktaş, yapılan araştırmaları da göze alarak şunları söylüyor. Bu ilaçlar sorun çözme yerine sorunların üstünü örtüp, hastaları daha fazla ilaçlara bağımlı hale getiriyor. Bu ilaçların yan etkileri arasında kilo alma, diyabet, unutkanlık, kalp krizi bunlardan sadece birkaçı.

Eğer doğru beslenirse, omega 3 kaynaklı besinlere ağırlık verilirse, bunun yanı sıra düzenli spor ile mutsuzluğun önüne geçmek mümkün.

Bu konuda hangi besinler neye iyi geliyor , kendimizi yorgun hissettiğimizde neler yapabileceğimizi, stresi azaltmak için hangi karışımlardan yararlanabiliriz, bu konuda birkaç öneride bulunalım.

Stresle Baş Etmek İçin

Ginseng

Sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Eğer kendinizi çok stres altında hissediyor ya da stresinizi kontrol altına almak istiyorsanız besin tavkiyesi olarak ginseng ekstresi alabilirsiniz.

Muz

Hem B vitamini almak, hem ruh halinizi olumlu yönde etkileyecek magnezyumu almak için besin gıdalarınızın arasında muzu eksik etmeyin. Muz, stresi ve depresyonu kontrol almaya yardımcı olurken, aynı zamanda kendinize de mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Uykusuz Her Gece

papatya çayın faydaları

Papatya 

Eğer bazı geceler uykuya geçmekte zorlanıyorsanız , bir fincan papatya çayı içmenizi öneririz. Papatya çayı sizi rahatlatıp, rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Kedi Otu

Stresli bir hayatınız var ise, kendinizi huzursuz hissettiğiniz zamanlarda ve uykusuzluk gibi bir problem yaşıyorsanız, kedi otunu deneyebilirsiniz.

Strese ve Uykusuzluğa İyi Gelecek Kürler

Stresinizi kontrol altına alma, geceleri rahat uyuyup, yeni bir güne mutlu ve enerji dolu uyanmak için birazdan vereceğimiz kürleri deneyebilirsiniz.

Anti – Stres Detoks Kürü

Birazdan tarifini paylaşacağımız anti – stres detoks kürünü kendinizi stresli his ettiğiniz dönemlerde bir kere tüketebilirsiniz.

? 1 tane küçük elma

? 1 avuç ıspanak

? 1 tane salatalık

? 2 yaprak kereviz

? 1 tatlı kaşığı tahin

? Yeterli miktarda su

HAZIRLANIŞI

? Blenderın içine tüm malzemeleri bırakın ve içebileceğiniz kıvama gelene kadar karıştırın.

Lavanta Kürü

Kendinizi stres altında hissettiğiniz an, stresinizi kontrol altına alıp, rahatlamak için lavanta kürünü deneyebilirsiniz.

? 1 tatlı kaşığı lavanta

? 1 tatlı kaşığı papatya

? 1 tatlı kaşığı anason

HAZIRLANIŞI

? 3 dakika boyunca tüm bitkileri kaynatın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde 4 kere içebilirsiniz. Bu arada her sefer taze hazırlamanız gerekir.

Konumuzun sonunda Dr. Ümit Aktaş mutlu yaşamanın formülünden birkaç öneriyi siz sevgili takipçilerimizle paylaşalım.

√ Probiyotikten zengin beslenin.

√ Rastgele antibiyotik kullanmayın.

√ Hızlı şekilde kilo verme diyetlerinden uzak durun.

√ Hareket etmeyi unutmayın.

√ Yeteri miktarda B12 vitamini alın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?